Halluksy, profilaktyka.



Halluksy inaczej zmiany deformacyjne stopy. Do powstawania Halluksów mogą skłonic predyspozycje naszej stopy (stopa egipska). Jednak duży wpływ na ich powstawanie jest noszenie złego obuwia.

Kobiety które mają predyspozycje do powstawania halluksów powinny ograniczyc noszenie obuwia na wysokim obcasie i z wąskimi noskami. Wpływ też na ich powstawanie ma obciążenie genetyczne, dodatkowo też dochodzi stojący tryb życia i otyłośc.

Kto najbardziej jest narażony na powstawanie halluksów?

Kobiety głównie narażone na wystepowanie halluksów to kobiety cwiczące taniec  przede wszytskim balet, z powodu nadmiernego obciążania stopy. Na skutek zaistniałych zniekształceń zmienia sią nierównomierne obciążenie stopy przez masę ciała ponieważ zniekształcony palec nie jest na tyle już silny by podpierac ciężar podczas chodzenia. W znacznym stopniu pogarsza się stabilizacja stopy czego następstwem jest osłabienie się mięśni.

Jak zapobiegac powstawaniu halluksów?

Pierwszą i podstawową sprawą jest zaopatrzenie się w odpowiednie obuwie. Nie może to byc obuwie na wysokim obcasie, tylko jak najbardziej na płaskiej podeszwie. W celu tez zapobiegawczym można zaopatrzyc się w klin na  halluksy który przywraca palcom właściwe ułożenie. Pamiętajmy także abyśmy zmieniali w ciągu dnia obuwie oraz cwiczmy palcami np. podnośmy różne przedmioty palacmi u stopy możemy także stawac na palcach.

Pamietajmy też o właściwej diecie, ponieważ nadmiar ciała czyli otyłośc także wpływa “korzystnie” na powstawanie halluksów, uprawiajmy sport np. jazda na rowerze lub a właściwie przede wszytski pływanie.



Jak leczyc halluksy?

Sposób jak będziemy leczyc halluksy zależy tylko i wyłącznie o stanu nasilenia się dolegliwości czyli zaawansowania zmian. Mamy dwa sposby leczenia halluksów 1- Nieoperacyjna i 2- Metoda operacyjna.

Metoda pierwsza czyli nieoperacyjna, dotyczy zmiany naszych upodobań czyli nawyków, tzn. zmiana obuwia na właściwe, różnego rodzaju cwiczenia korygujące, noszenie wkładek ortopedycznych- wkładki na płaskostopie poprzeczne..

Druga metoda jest inwazyjna tzn dolegliwośc usuwa się opreacyjnie. Osoby cierpiace na duży ból, mające ograniczenia ruchowe , powinny podac się właśniej tej metodzie.

Najbardziej popularną metodą operacyjną usuwania halluksów jest metoda Chevrona.

Polega ona na usunięciu nadmiaru tkanki kostnej, przecieciu wiązadeł i ścięgien oraz wykonaniu dwóch nacięc w kształcie litery “V”. Po zabiegu nosi się specjalne obuwie ortopedyczne przez około 6 tygodni, obrzęk pooperacyjny utrzymuje się około  4-5 miesięcy

Kilka cwiczeń na halluksy.

–  Położ na podłodze delikatny materiał i palcami u stopy zwijaj ją przez kilka minut.

–  Połóż pięty na podłodze, palce wyciągnij do góry, i zataczaj nimi kółka raz w lewo raz w prawo.

–  Połóż się na podłodze podnieś nogi i spróbuj zaklaskac stopami.

–  Oprzyj stopy na palcach, i piętami kręc kółka raz w jedną stroną raz w drugą.

–  Weź gumkę i załóż ją na największe palce u stopy, po czym rozchylaj stopy rozciagając przy tym gumke. Cwiczenie powtórz kilka razy, a przy rozciaganiu gumki staraj się wytrzymac jak najdłużej.

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ