Fitoterapia w pediatrii – przeziębienia u dzieci.



Organizm dziecka wymaga innego traktowania niż organizm dorosłego człowieka.

Również leczenie za pomocą ziół i leków ziołowych ma swoją specyfikę, zgodną z etapami rozwoju dziecka.

Fitoterapia w praktyce:

Przeziębienie u dzieci rozwija się stosunkowo szybko, dlatego gdy zareagujemy już przy pierwszych objawach, możemy uniknąć poważniejszych infekcji wymagających radykalnego leczenia.

Zioła i leki pochodzenia naturalnego stosujemy przede wszystkim do leczenia wczesnych objawów przeziębienia, takich jak kaszel, katar, niewielka gorączka. Bardzo ważnym elementem fitoterapii przeziębień jest podawanie większej ilości płynów, które mają na celu uzupełnianie strat wody w organizmie spowodowanych osłabieniem i nadmiernym poceniem się. W takich przypadkach możemy podawac dzieciom herbatę kwiatostanu lipy czy kwiatu bzu czarnego.

Zioła te stosujemy w początkowym okresie przeziębienia, działają one natopnie i obniżają temperaturę ciała. Ponadto mają przyjemny smak, co również ma ogromne znaczenie przy lekach podawanych dzieciom. Wśród cennych napojów, które możemy podawac przeziębionemu dziecku nie powinno zbraknąc bardzo smacznej herbaty z soku malinowego. Miód i cytryna, będą nie tylko dodatkami smakowymi, ale również będą źródłem witamin i substancji wspomagających leczenie.



Fitoterapia a kaszel u dzieci.

Z kaszlem poradzimy sobie podając dzieciom preparaty zawierające surowce śluzowe takie jak liśc i korzeń prawoślazu, czy liśc babki lancetowatej, które są szczególnie polecane ze względu na ich łagodny i przyjemny smak. Łagodzą one podrażnione błony śluzowe, działając przeciwbólowo i hamując suchy kaszel.

Śluzy roślinne rozrzedzają także zalegającą wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ja odkrztusic. W przypadku kaszlu mokrego należy podac preparaty wykrztuśne, które pomagają usunąć zallegajacą gęstą wydzielinę.

Należy pamiętac o tym, że preparaty wykrztuśne podajemy w ciagu dnia do godzin popołudniowych 16-17, tak aby nie pobudzac odruchów kaszlowych w nocy. Wśród surowców roślinnych o działaniu wykrztuśnym znajdziemy liśc bluszczu, korzeń pierwiosnka, owoc anyżu, czy ziele tymianku.

W fitoterapii przeziębień od wieków stosuje się czosnek i jego przetwory, zawierające związki o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwwirusowym. Dlatego czosnek okreslany jest mianem „naturalnego antybiotyku”.

Nie wolno zapominac o tym, że w przypadku pogorszenia się objawów przeziębienia, utrzymującej się wysokiej temperatury, powyżej 39 C, duszności pojawienia się ropnej plwociny, czy bólu podczas wdechu, konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatra.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ