Problem nietrzymania moczu, powoduje bardzo duży dyskomfort.



NIetrzymanie moczu u kobiet w skrócie NTM, mozna powiedziec, że doslownie “alienuje” nas z życia społecznego, bardzo często ta dolegliwośc jest przyczyną depresji.

Specyficzny charakter zaburzenia sprawia że duża ilośc pacjentów ukrywa objawy i próbuje samodzielnie walczyc z krępujaca dolegliwością jaką jest nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu – problem który dotyka częściej kobiety:

Problem  nietrzymania moczu dotyka obu płci, jednak częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Spowodowane jest to przede wszystkim dwoma przyczynami występowania NTM u kobiet, mianowicie: wpływ porodu i menopauzy, według źródeł na dolegliwośc nietrzymania moczu uskarża się od 10 do 15% społeczeństwa.

Nietrzymanie moczu pojawia się u osób w różnym wieku, według statystyk prawie połowa kobiet po menopauzie dotknięta jest dolegliwością NTM. Z upływem lat nasila sie częstotliwośc występowania nietrzymania moczu. U osób po 80 roku życia to już problem dotyczacy około 60-80% populacji.

Musimy także dodac iż dolegliwośc nietrzymania moczu to nie tylko dolegliwośc ludzi starszych. Objawy tzw. wysiłkowego nietrzymania moczu, najczęstszego u kobiet NTM, pojawiaja się w większości przypadków po raz pierwszy po porodzie.



Tak jak wspominaliśmy wcześniej, osoby dotknięte dolegliwością nietrzymania moczu, obawiają się iż problem zostanie wykryty i zauważony przez inne osoby, dlatego takie zachowanie często powoduje wycofanie się z życia towarzyskiego, ograniczenie spotkań ze znajomymi.

Takie zachowanie powoduje iż izolujemy sie od społeczeństwa, spada nasze poczucie wartości, co czesto wpływa na spadek naszej pozycji w społeczeństwie. Osoby dotknięte dolegliwościa nietrzymania moczu musza wiedziec że tą dolegliwośc można a nawet trzeba leczyc.

Co to jest nietrzymanie moczu – zacznijmy od początku!

Nietrzymanie moczu jest to niezależny wyciek moczu przez cewkę moczową, która stanowi problem higieniczny, jak i również problem socjalny. Nietrzymanie moczu jest dolegliwościa bardzo uciążliwą, które w przypadku nieleczenia lub niewłaściwego leczenia oraz nieodpowiedniej pielęgnacji powoduje szereg powikłań wtórnych zarówno somatycznych, jak i psychicznych.

Nietrzymanie moczu jest chorobą progresywną, tzn. stale postępuje, a nigdy samoistnie sie nie cofa. Niestety wyniki badań wskazują, że średnio mija kilka lat od pojawienia się u pacjentów pierwszych objawów nietrzymania moczu nim zgłoszą sie z tą dolegliwością do lekarza.

Jakie mamy rodzaje NTM – nietrzymania moczu:

Nietrzymanie moczu może byc objawem wielu schorzeń i zależnei od przyczyny można wyodrebnic kilka typów nietrzymania moczu NTM. Najczęściej spotykane to wysilkowe NTM, nietrzymanie moczu z parcia tak zwany pęcherz nadreaktywny, mieszane NTM – połączenie wysiłkowego nietrzymania moczu i pęcherza nadreaktywnego oraz inne rodzaje nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu wysiłkowe:

Związane z osłabieniem mięśni dna miednicy mniejszej (mięsnie Kegla) oraz odruchowym wydalaniem moczu podczas wysiłku (kaszel, śmiech, kichanie, podczas schylania się, dźwigania), czy też podczas aktywności fizycznej.

Nietrzymanie moczu z parcia – tak zwane naglące:

Niewielka ilośc moczu w pęcherzu powoduje uczucie parcia na mocz i popuszczanie moczu. Najczęściej związane jest to z niekontrolowanymi skurczami pęcherza moczowego lub nadmierną pobudliwością mięśnia wypieracza.

Mieszane nietrzymanie moczu:

Polega na mimowolnym wycieku moczu, któremu towarzyszy uczucie naglego parcia, jak w czasie wysiłku, lichania lub kaszlu. Jest to połączenie dwóch wyżej opisanym  typów NTM. Ocenia się, że na tę postac NTM cierpki około 30% wszystkich osób z nietrzymaniem moczu.

Inne typy nietrzymania moczu:

Moczenie nocne, ciagłe nietrzymanie moczu, pozacewkowe nietrzymanie moczu, niesklasyfikowane nietrzymanie moczu.

modanaurode.pl  - nietrzymanie moczu

Główne przyczyny nietrzymania moczu:

Nietrzymanie moczu najczęściej spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy, które utrzymują cewkę moczową w zamknięciu. Gdy mięśnie te straca elastycznośc, czynności takie jak” śmiech, kaszel, kichanie, czy podnoszenie ciężarów mogą pwodowac mimowolne wyciekanie moczu.

Mięśnie te można jednak wzmocnic ( zobacz cwiczenia na nietrzymanie moczu ). Głównymi przyczynami nietrzymania moczu u kobiet sa zmiany, jakie zachodzą w

czasie ciąży, narodzin dziecka i menopauzy. NTM w ciąży i po porodzie pozostaje w ścislym związku ze zmianami hormonalnymi, naciskiem macicy na pęcherz i wysiłkiem, jaki dla organizmu kobiety stanowi sam poród. Nietrzymanie moczu może wystąpic w trakcie ciąży lub wkrótce po niej.

U kobiet, które doświadczają nietrzymania moczu w czasie ciąży, najczęściej jest to przypadłośc przejściowa. W tym przypadku dla wyeliminowania problemu wystarczajace mogą byc cwiczenia mięśni Kegla.

Menopauza również powoduje różnego rodzaju zmiany fizyczne i hormonalne w organizmie kobiety. w szczególności w mięsniach brzucha zmniejsza się poziom estrogenów. Może to powodowac zmianę położenia pecherza, zmniejszając skutecznośc mięśni, które utrzymują go w zamknięciu.

Nietrzymanie moczu a nadwaga, nadwaga jest czynnikiem, który może wpływac na NTM poprzez dodatkowy nacisk na mięśnie brzucha i miednicy.

W przypadku udaru, demencji lub cukrzycy często powodem jest uszkodzenie lub zaburzenie w obrebie kanałów nerwowych, które uniemożliwiają przekazywanie odpowiednich sygnałów między mózgiem a pęcherzem lub w przypadku demencji, nieodbieranie tych sygnałów. Może to prowadzic albo do nadczynności pęcherza ( częstw powtarzające sie wizyty w toalecie) albo niedoczynności pęcherza ( nieskuteczne opróżnianie pęcherza)

NIetrzymanie moczu u kobiet a sytuacje intymne:

Nietrzymanie moczu w czasie stosunku jest krępujące zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny, ale szczególnie dla kobiety może to byc doświadczenie traumatyczne, prowadzące nawet do zaburzeń seksualnych. Jest to problem bardziej powszechny, niż mogłoby sie wydawac. wysiłkowe nietrzymanie moczu może występowac u kobiet w wieku dojrzałym, osób starszych ale zdarza sie też u młodych, aktywnych seksualnie kobiet.

W czasie aktywności seksualnej dochodzi do dodatkowego nacisku na podbrzusze, co może spowodowac popuszczanie moczu. Kobiety, które mają za soba takie doświadczenie, nierzadko unikają bliskości ze swoim partnerem, gdyż zmniejsza sie ich pewnośc siebie i równoczesnie pojawia się poczucie braku kontroli nad własnym ciałem.

Należy pamietac, że inkontynencja nie musi byc jednak przeszkodą w czerpaniu satysfakcji ze współżycia seksualnego.

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ