Jak leczyc oraz jakie są cwiczenia na nietrzymanie moczu?Leczenie NTM, mozna podzielic na dwa rodzaje, inwazyjne i nieinwazyjne. Do pierwszego zaliczamy interwencje chirurgiczną, która polega na przywróceniu sprawności tych mięśni lub przede wszystkim podwieszeniu szyjki pęcherza moczowego.

Do leczenie nieinwazujnego zaliczamu rehabilitację, czyli cwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla i farmakoterapię.

Cwiczenia na nietrzymanie moczu – cwiczenia mięśni Kegla:

Przed podjęciem leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego, najczęściej można stopien NTM ( skrót jaki sie używa od nietrzymania moczu) zmniejszyc samemu, przede wszystkim poprzez cwiczenia mięśni Kegla (mięsnie dna miednicy mniejszej), które maja zasadnicze znaczenie w utrzymani moczu. Prawidlowe napięcie mięśni Kegla zapewnia bowiem prawidłowe funkcje wydalania oraz zapanowanie nad odruchem oddawania moczu.

Podstawowym jednak czynnikim, związanym ze skutecznym leczeniem NTM, jest pozbycie się oporów i wstydu przed udaniem się do lekarza. Lekarz postara się precyzyjnie okreslic, z jakim rodzajem nietrzymania moczu mamy do czynienia. Będzie zadawał pytania o przebyte operacje na narzadach jamy brzusznej, narzadach płciowych, liczbę i przebieg porodów, wczesniejsze operacje z powodu nietrzymania moczu, rodzaj wykonywanej pracy, a przede wszystkim prosił o precyzyjny opis zgłaszanych dolegliwości.

Lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne, aby okreslic, czy narzady płciowe nie wykazują cech obniżenia, oceni stan tkanek miednicy zlokalizowanych wokół cewki moczowej i pochwy – mięsni i wiązadeł.Diagnostyka nietrzymania moczu:

Często w diagnostyce wykorzystuje się tak zwany dzienniczek mikcyjny, w którym pacjentka przez czas od 1 do 7 dni zapisuje się częstośc i objetośc oddanego moczu, ilośc nietrzymań moczu, sytuacje, w jakich sie pojawiło popuszczanie moczu, ilośc przyjetych płynów, zużytych wkładek, przyjmowane leki. Dzienniczek taki pomaga nastepnie ocenic wyniki leczenia.

Pomocny może byc także tak zwany test podpaskowy. Polega on na założeniu czystej, suchej podpaski i noszeniu jej przez blisko godzinę. Po tym czasie ocenia się jej masę – jeśli wzrosła o co najmniej 2 g, otrzymujemy obiektywne potwierdzenie nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu może współwystepowac z zakażeniami układu moczowego, nalezy zawsze zbadac mocz – wykonac badanie ogólne oraz posiew.

Najlepszym badaniem specjalistycznym w ocenie czynności dolnych drog moczowych, czyli pęcherza i cewki moczowej, jest badanie urodynamiczne, w trakcie którego rejestrowane są: objętości pęcherza, cisnienie w nim panujace, szybkośc przepływu moczu wydalanego przez cewkę moczową oraz czynnośc mięśnia wypieracza pęcherza.

polega ono na umieszczeniu dwóch cewników, w cewce moczowej i odbycie oraz podłączeniu do nich przetworników mierzących ciśnienie.

Cwiczenie na nietrzymanie moczu cd:

Cwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy daja podwójny efekt. Z jednej strony, pacjent uczy się bardziej świadomie wykorzystywac mięsnie otaczające cewkę moczową, które są zależne od woli pacjenta. Jest to przydatne zwłaszcza w sytuacjach nazwijmy to “awaryjnych”, takich jak kaszel.kichnięcie czy też smiech.

Z drugiej strony regularne prowadzenie cwiczeń na nietrzymanie moczu, czyli cwiczen poprawiajacych podparcie dna miednicy i zwieksza opór cewkowy, co ma podstawowe znaczenie u pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Cwiczenia uczą jak panowac nad pęcherzem moczowym i mięśniami zwieracza cewki moczowej. Są one bardzo proste i znakomicie się sprawdzają w niektórych typach nietrzymania moczu. Dotyczą albo kontroli pęcherza moczowego albo mięsni dna miednicy. Zalecenia mogą także dotyczyc ilości przyjmowanych płynów.

Regulatne cwiczenia mięsni dna miednicy, czyli cwiczenia mięśni Kegla, mogą zmniejsszyc lub całkowicie wyeliminowac przykre skutki nietrzymania moczu. Podstawowe cwiczenie polega na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni otaczajacych cewke moczową, pochwę i odbytnicę.

Jak wykonac cwiczenie mięsni Kegla czyli cwiczenie mięsni dna miednicy?

Cwiczenie mięśni dna miednicy, polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięsni okolic pochwy i krocza. Cwiczenie to jest niezauważalne dla otoczenia i można je wykonywac w każdym miejscu w pozycji siedzącej lub stojacej, np. podczas ogladania telewizji, stania w kolejce czy czekania na zielone światło w czasie jazdy samochodem.

Bardzo ważne:

Pamietajmy aby cwiczenie wykonywac regularnie, co najmniej trzy razy dziennie przez co najmniej 3 miesiące. Dopiero po takim okresie można oczekiwac poprawy.

Pierwszy etap cwiczen:

Nauka napinania właściwych partii mięsni: Siedząc z lekko rozsunietymi kolanami należy wyobrazic sobie że w trakcie oddawania moczu próbujemy zatrzymac strumień moczu. Mięśnie napinane w tym celu są tymi, które należy cwiczyc.

Kiedy już wiadomo o które mięśnie chodzi, nalezy położyc się na plecach lub stanąc w rozkroku, a następnie napiąc tę grupę mięśni, policzyc do pięciu i powoli je rozluźnic. po chwilowym odpoczynku cwiczenie należy powtórzyc. Nalezy przy tym pamiętac o regularnym oddechu – nie wstrzymujmy oddechu!

Na początek można zrobic serię pięciu skurczów i rozkurczów i powtarzac je trzy razy dziennie. Po tygodniu można zwiększyc liczbę skurczów do 10-15 i wykonywac codziennie po kilka serii. Można też zmodyfikowac cwiczenia, przykladowo wydłużac skurcz do 10 sekund lub napinając i rozluźniając mięsnie tak szybko jak to możliwe. Ważne, by cwiczyc regularnie i jak najczęściej.

Cwiczenia Kegla sa bardzo skuteczne, ale muszą byc wykonywane prawidłowo i systematycznie. Zaleca się wykonywanie cwiczeń trzy razy dziennie przez minimum 5-10 minut przez co najmniej trzy miesiące.

Aby cwiczyc prawidłowo należy pamiętac:

1 napinac mięśnie dna miednicy ale bez napinania pośladków i brzucha

2 unikac cwiczeń podczas oddawania moczu, bo utrudnia to opróżnianie pęcherza, co może z kolei wywołac infekcję

3 normalnie oddychac, czyli nie wstrzymywac oddechu w czasie cwiczeń

ZOBACZ TAKŻE

Czy warto rozpocząć leczenie ortodontyczne w dorosłości

Obecnie coraz więcej dorosłych decyduje się na leczenie ortodontyczne. Chcemy być zdrowsi, ładniejsi. Czy jednak wiemy, jakie efekty możemy uzyskać…
CZYTAJ

Przygotowanie i regeneracja po treningu – dlaczego są aż tak ważne?

Przygotowanie i regeneracja po treningu – dlaczego są aż tak ważne? Aktywność fizyczna to podstawa zdrowego trybu życia. Dzięki rozpowszechnianiu…
CZYTAJ

Mój plan? Piękne ciało przez cały rok!

Mój plan? Piękne ciało przez cały rok! Styczeń to czas urodzaju dla firm dietetycznych i wszelkich placówek skupiających „pasjonatów” aktywności…
CZYTAJ

Pracujesz w korporacji? Sprawdź, jak dbać o kręgosłup!

Szacuje się, że ponad 80 proc. osób dorosłych narzeka na pojawiające się bóle kręgosłupa. Przyczyną części z nich jest nieodpowiednia…
CZYTAJ

Karnawałowa sałatka z rukolą, szpinakiem i grillowanym kurczakiem

Składniki: 3 garści Szpinaku młodego marki Eisberg 3 garści mieszanki Toscana mix z rukolą marki Eisberg pierś kurczaka sól, pieprz…
CZYTAJ

Dzięki tym witaminom wzmocnisz swoje włosy!

Dzięki tym witaminom wzmocnisz swoje włosy! Kiedy zauważamy u siebie problem z wypadaniem włosów, rozpoczynamy poszukiwania idealnych kosmetyków, które ocaliłyby…
CZYTAJ

Wytrawne pieczarki faszerowane frankfurterkami, serem i papryką

Składniki: - 12 pieczarek - 1 paczka Frankfurterek marki Berger - 50 g żółtego sera - ¼ czerwonej papryki -…
CZYTAJ

5 mitów o pielęgnacji włosów

5 mitów o pielęgnacji włosów. Czy Ty także co miesiąc udajesz się do fryzjerki, by podciąć końcówki włosów, bo słyszałaś,…
CZYTAJ

Fakty i mity o powiększaniu ust

Fakty i mity o powiększaniu ust. Czy powiększanie ust boli? Jak długo utrzymują się jego efekty i czy usta po…
CZYTAJ

PEG-i, SLS-y, parabeny. Z encyklopedii szkodliwych składników kosmetycznych

PEG-i, SLS-y, parabeny. Z encyklopedii szkodliwych składników kosmetycznych. Zapewne wiele razy słyszałaś o szkodliwości SLS-ów, parabenów lub PEG-ów. Co jednak…
CZYTAJ

Przepis na sycący, domowy chleb konopny na zakwasie, wzbogacony ziarnami konopi

Przepis na wspaniały domowy chleb, który podbija podniebienie smakiem i urzeka świeżością. Dodatek mąki konopnej i ziarnem konopi nadaje charakteru…
CZYTAJ

Karnawałowe szaleństwo! Stylizacje na karnawał

Karnawałowe szaleństwo! W czasie karnawału każda miłośniczka mody ma całkowite przyzwolenie na szaleństwo w stylizacjach. A my wiemy, gdzie znajdziesz…
CZYTAJ


ZDROWIE

VIEW ALL

Przygotowanie i regeneracja po treningu – dlaczego są aż tak ważne?

Przygotowanie i regeneracja po treningu – dlaczego są aż tak ważne? Aktywność…
CZYTAJ

Pracujesz w korporacji? Sprawdź, jak dbać o kręgosłup!

Szacuje się, że ponad 80 proc. osób dorosłych narzeka na pojawiające się…
CZYTAJ

Najzdrowsza herbata świata

Najzdrowsza herbata świata. Picie herbaty, zielonej herbaty w szczególności, zatrzymuje nasz dzień…
CZYTAJ

Terapia Indiba Activ – nowy wymiar rehabilitacji

Przeciążenia kręgosłupa, ostre stany zapalne spowodowane nagłymi urazami, różnego rodzaju kontuzje mogą…
CZYTAJ

Skierowanie na rehabilitację otrzymasz również od fizjoterapeuty!

Zwichnięcia, złamania, urazy powypadkowe – każdy z nas w ciągu swojego życia…
CZYTAJ