Jak leczyc oraz jakie są cwiczenia na nietrzymanie moczu?Leczenie NTM, mozna podzielic na dwa rodzaje, inwazyjne i nieinwazyjne. Do pierwszego zaliczamy interwencje chirurgiczną, która polega na przywróceniu sprawności tych mięśni lub przede wszystkim podwieszeniu szyjki pęcherza moczowego.

Do leczenie nieinwazujnego zaliczamu rehabilitację, czyli cwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla i farmakoterapię.

Cwiczenia na nietrzymanie moczu – cwiczenia mięśni Kegla:

Przed podjęciem leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego, najczęściej można stopien NTM ( skrót jaki sie używa od nietrzymania moczu) zmniejszyc samemu, przede wszystkim poprzez cwiczenia mięśni Kegla (mięsnie dna miednicy mniejszej), które maja zasadnicze znaczenie w utrzymani moczu. Prawidlowe napięcie mięśni Kegla zapewnia bowiem prawidłowe funkcje wydalania oraz zapanowanie nad odruchem oddawania moczu.

Podstawowym jednak czynnikim, związanym ze skutecznym leczeniem NTM, jest pozbycie się oporów i wstydu przed udaniem się do lekarza. Lekarz postara się precyzyjnie okreslic, z jakim rodzajem nietrzymania moczu mamy do czynienia. Będzie zadawał pytania o przebyte operacje na narzadach jamy brzusznej, narzadach płciowych, liczbę i przebieg porodów, wczesniejsze operacje z powodu nietrzymania moczu, rodzaj wykonywanej pracy, a przede wszystkim prosił o precyzyjny opis zgłaszanych dolegliwości.

Lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne, aby okreslic, czy narzady płciowe nie wykazują cech obniżenia, oceni stan tkanek miednicy zlokalizowanych wokół cewki moczowej i pochwy – mięsni i wiązadeł.Diagnostyka nietrzymania moczu:

Często w diagnostyce wykorzystuje się tak zwany dzienniczek mikcyjny, w którym pacjentka przez czas od 1 do 7 dni zapisuje się częstośc i objetośc oddanego moczu, ilośc nietrzymań moczu, sytuacje, w jakich sie pojawiło popuszczanie moczu, ilośc przyjetych płynów, zużytych wkładek, przyjmowane leki. Dzienniczek taki pomaga nastepnie ocenic wyniki leczenia.

Pomocny może byc także tak zwany test podpaskowy. Polega on na założeniu czystej, suchej podpaski i noszeniu jej przez blisko godzinę. Po tym czasie ocenia się jej masę – jeśli wzrosła o co najmniej 2 g, otrzymujemy obiektywne potwierdzenie nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu może współwystepowac z zakażeniami układu moczowego, nalezy zawsze zbadac mocz – wykonac badanie ogólne oraz posiew.

Najlepszym badaniem specjalistycznym w ocenie czynności dolnych drog moczowych, czyli pęcherza i cewki moczowej, jest badanie urodynamiczne, w trakcie którego rejestrowane są: objętości pęcherza, cisnienie w nim panujace, szybkośc przepływu moczu wydalanego przez cewkę moczową oraz czynnośc mięśnia wypieracza pęcherza.

polega ono na umieszczeniu dwóch cewników, w cewce moczowej i odbycie oraz podłączeniu do nich przetworników mierzących ciśnienie.

Cwiczenie na nietrzymanie moczu cd:

Cwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy daja podwójny efekt. Z jednej strony, pacjent uczy się bardziej świadomie wykorzystywac mięsnie otaczające cewkę moczową, które są zależne od woli pacjenta. Jest to przydatne zwłaszcza w sytuacjach nazwijmy to “awaryjnych”, takich jak kaszel.kichnięcie czy też smiech.

Z drugiej strony regularne prowadzenie cwiczeń na nietrzymanie moczu, czyli cwiczen poprawiajacych podparcie dna miednicy i zwieksza opór cewkowy, co ma podstawowe znaczenie u pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Cwiczenia uczą jak panowac nad pęcherzem moczowym i mięśniami zwieracza cewki moczowej. Są one bardzo proste i znakomicie się sprawdzają w niektórych typach nietrzymania moczu. Dotyczą albo kontroli pęcherza moczowego albo mięsni dna miednicy. Zalecenia mogą także dotyczyc ilości przyjmowanych płynów.

Regulatne cwiczenia mięsni dna miednicy, czyli cwiczenia mięśni Kegla, mogą zmniejsszyc lub całkowicie wyeliminowac przykre skutki nietrzymania moczu. Podstawowe cwiczenie polega na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni otaczajacych cewke moczową, pochwę i odbytnicę.

Jak wykonac cwiczenie mięsni Kegla czyli cwiczenie mięsni dna miednicy?

Cwiczenie mięśni dna miednicy, polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięsni okolic pochwy i krocza. Cwiczenie to jest niezauważalne dla otoczenia i można je wykonywac w każdym miejscu w pozycji siedzącej lub stojacej, np. podczas ogladania telewizji, stania w kolejce czy czekania na zielone światło w czasie jazdy samochodem.

Bardzo ważne:

Pamietajmy aby cwiczenie wykonywac regularnie, co najmniej trzy razy dziennie przez co najmniej 3 miesiące. Dopiero po takim okresie można oczekiwac poprawy.

Pierwszy etap cwiczen:

Nauka napinania właściwych partii mięsni: Siedząc z lekko rozsunietymi kolanami należy wyobrazic sobie że w trakcie oddawania moczu próbujemy zatrzymac strumień moczu. Mięśnie napinane w tym celu są tymi, które należy cwiczyc.

Kiedy już wiadomo o które mięśnie chodzi, nalezy położyc się na plecach lub stanąc w rozkroku, a następnie napiąc tę grupę mięśni, policzyc do pięciu i powoli je rozluźnic. po chwilowym odpoczynku cwiczenie należy powtórzyc. Nalezy przy tym pamiętac o regularnym oddechu – nie wstrzymujmy oddechu!

Na początek można zrobic serię pięciu skurczów i rozkurczów i powtarzac je trzy razy dziennie. Po tygodniu można zwiększyc liczbę skurczów do 10-15 i wykonywac codziennie po kilka serii. Można też zmodyfikowac cwiczenia, przykladowo wydłużac skurcz do 10 sekund lub napinając i rozluźniając mięsnie tak szybko jak to możliwe. Ważne, by cwiczyc regularnie i jak najczęściej.

Cwiczenia Kegla sa bardzo skuteczne, ale muszą byc wykonywane prawidłowo i systematycznie. Zaleca się wykonywanie cwiczeń trzy razy dziennie przez minimum 5-10 minut przez co najmniej trzy miesiące.

Aby cwiczyc prawidłowo należy pamiętac:

1 napinac mięśnie dna miednicy ale bez napinania pośladków i brzucha

2 unikac cwiczeń podczas oddawania moczu, bo utrudnia to opróżnianie pęcherza, co może z kolei wywołac infekcję

3 normalnie oddychac, czyli nie wstrzymywac oddechu w czasie cwiczeń

ZOBACZ TAKŻE

Czy warto zacząć odchudzać się latem?

Czy warto zacząć odchudzać się latem? Postanowienie, aby zrzucić kilka zbędnych kilogramów i zadbać o kondycję, robimy najczęściej kilka tygodni…
CZYTAJ

Magnez – niedobory w diecie Polaków i ich konsekwencje. Jak możemy im zapobiec?

Magnez jest jednym z najważniejszych składników mineralnych. Wykazano, że bierze udział aż w 600 reakcjach enzymatycznych, co sprawia że jest…
CZYTAJ

Wakacje bez kompleksów! Cellulit, wystające boczki, problemy ze skórą jak temu zaradzić?

Wakacyjne wyjazdy powinny kojarzyć nam się tylko pozytywnie. Co może być złego w urlopie spędzonym na plaży czy przy hotelowym…
CZYTAJ

Prowadzisz samochód? Dowiedz się, jak latem zadbać o jakość i komfort widzenia

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wymagającymi warunkami dla kierowców są upał, pełne słońce i bezchmurne niebo. Cieszymy się, że…
CZYTAJ

Wypełniacze – letnia, odmładzająca alternatywa dla zabiegów regenerujących

Okres letni to bardzo dobry czas na zabiegi na bazie wypełniaczy. Są one dobrą alternatywą dla osób, które dbają o…
CZYTAJ

Jakie składniki redukują cellulit?

Jakie składniki redukują cellulit? Kofeina oraz ekstrakty z bluszczu, ruszczyka kolczastego, kasztanowca, bylicy boże drzewko i alg to składniki, jakie…
CZYTAJ

Sałatka z cukinią i rukolą

Składniki: garść liści sałaty - mytej Rukoli marki Eisberg 1 cukinia kilka zielonych oliwek 2 czerwone pomidory 2 łyżki pociętego…
CZYTAJ

Skóra w słońcu – czas na letni makijaż pielęgnacyjny!

Skóra w słońcu – czas na letni makijaż pielęgnacyjny! Nadeszło długo wyczekiwane lato. Choć to czas błogiego relaksu, to skóra…
CZYTAJ

5 kroków do zadbanej męskiej skóry

Skóra mężczyzny różni się od kobiecej – głównie ze względu na różnice w gospodarkach hormonalnych obydwu płci. U panów jest…
CZYTAJ

Domowa granola z mlekiem waniliowym

Domowa granola z mlekiem waniliowym - Przepis poleca Robert Muzyczka, Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy Składniki: - miód 3 łyżki - płatki…
CZYTAJ

Infekcja zęba u dziecka? Poznaj 7 niepokojących objawów

Ból głowy, gorączka, rozdrażnienie i brak apetytu, to objawy, które mogą towarzyszyć wielu chorobom. Jednak, jeśli oprócz nich, pojawią się…
CZYTAJ

Wakacyjny niezbędnik – te produkty zabierz ze sobą w podróż!

Wakacyjny niezbędnik – te produkty zabierz ze sobą w podróż! Na wyjeździe czy w podróży potrzebujesz ze sobą mieć tylko…
CZYTAJ


ZDROWIE

VIEW ALL

Magnez – niedobory w diecie Polaków i ich konsekwencje. Jak możemy im zapobiec?

Magnez jest jednym z najważniejszych składników mineralnych. Wykazano, że bierze udział aż…
CZYTAJ

Prowadzisz samochód? Dowiedz się, jak latem zadbać o jakość i komfort widzenia

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wymagającymi warunkami dla kierowców są upał,…
CZYTAJ

Alergia zdemaskowana – Badania pomocne w diagnostyce alergii

Alergia to problem powszechny i szczególnie doskwierający o tej porze roku. Jakie…
CZYTAJ

Wyciągi roślinne złagodzą skutki słońca

Mimo, iż nadmierna opalenizna stała się passe, nadal wiele osób zagrożonych jest…
CZYTAJ

Barwione soczewki okularowe – modny gadżet lepszy komfort widzenia

Coraz częściej zauważyć można osoby, które nie tylko na plaży czy stoku,…
CZYTAJ