Jak leczyc oraz jakie są cwiczenia na nietrzymanie moczu?



Leczenie NTM, mozna podzielic na dwa rodzaje, inwazyjne i nieinwazyjne. Do pierwszego zaliczamy interwencje chirurgiczną, która polega na przywróceniu sprawności tych mięśni lub przede wszystkim podwieszeniu szyjki pęcherza moczowego.

Do leczenie nieinwazujnego zaliczamu rehabilitację, czyli cwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla i farmakoterapię.

Cwiczenia na nietrzymanie moczu – cwiczenia mięśni Kegla:

Przed podjęciem leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego, najczęściej można stopien NTM ( skrót jaki sie używa od nietrzymania moczu) zmniejszyc samemu, przede wszystkim poprzez cwiczenia mięśni Kegla (mięsnie dna miednicy mniejszej), które maja zasadnicze znaczenie w utrzymani moczu. Prawidlowe napięcie mięśni Kegla zapewnia bowiem prawidłowe funkcje wydalania oraz zapanowanie nad odruchem oddawania moczu.

Podstawowym jednak czynnikim, związanym ze skutecznym leczeniem NTM, jest pozbycie się oporów i wstydu przed udaniem się do lekarza. Lekarz postara się precyzyjnie okreslic, z jakim rodzajem nietrzymania moczu mamy do czynienia. Będzie zadawał pytania o przebyte operacje na narzadach jamy brzusznej, narzadach płciowych, liczbę i przebieg porodów, wczesniejsze operacje z powodu nietrzymania moczu, rodzaj wykonywanej pracy, a przede wszystkim prosił o precyzyjny opis zgłaszanych dolegliwości.

Lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne, aby okreslic, czy narzady płciowe nie wykazują cech obniżenia, oceni stan tkanek miednicy zlokalizowanych wokół cewki moczowej i pochwy – mięsni i wiązadeł.



Diagnostyka nietrzymania moczu:

Często w diagnostyce wykorzystuje się tak zwany dzienniczek mikcyjny, w którym pacjentka przez czas od 1 do 7 dni zapisuje się częstośc i objetośc oddanego moczu, ilośc nietrzymań moczu, sytuacje, w jakich sie pojawiło popuszczanie moczu, ilośc przyjetych płynów, zużytych wkładek, przyjmowane leki. Dzienniczek taki pomaga nastepnie ocenic wyniki leczenia.

Pomocny może byc także tak zwany test podpaskowy. Polega on na założeniu czystej, suchej podpaski i noszeniu jej przez blisko godzinę. Po tym czasie ocenia się jej masę – jeśli wzrosła o co najmniej 2 g, otrzymujemy obiektywne potwierdzenie nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu może współwystepowac z zakażeniami układu moczowego, nalezy zawsze zbadac mocz – wykonac badanie ogólne oraz posiew.

Najlepszym badaniem specjalistycznym w ocenie czynności dolnych drog moczowych, czyli pęcherza i cewki moczowej, jest badanie urodynamiczne, w trakcie którego rejestrowane są: objętości pęcherza, cisnienie w nim panujace, szybkośc przepływu moczu wydalanego przez cewkę moczową oraz czynnośc mięśnia wypieracza pęcherza.

polega ono na umieszczeniu dwóch cewników, w cewce moczowej i odbycie oraz podłączeniu do nich przetworników mierzących ciśnienie.

Cwiczenie na nietrzymanie moczu cd:

Cwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy daja podwójny efekt. Z jednej strony, pacjent uczy się bardziej świadomie wykorzystywac mięsnie otaczające cewkę moczową, które są zależne od woli pacjenta. Jest to przydatne zwłaszcza w sytuacjach nazwijmy to “awaryjnych”, takich jak kaszel.kichnięcie czy też smiech.

Z drugiej strony regularne prowadzenie cwiczeń na nietrzymanie moczu, czyli cwiczen poprawiajacych podparcie dna miednicy i zwieksza opór cewkowy, co ma podstawowe znaczenie u pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Cwiczenia uczą jak panowac nad pęcherzem moczowym i mięśniami zwieracza cewki moczowej. Są one bardzo proste i znakomicie się sprawdzają w niektórych typach nietrzymania moczu. Dotyczą albo kontroli pęcherza moczowego albo mięsni dna miednicy. Zalecenia mogą także dotyczyc ilości przyjmowanych płynów.

Regulatne cwiczenia mięsni dna miednicy, czyli cwiczenia mięśni Kegla, mogą zmniejsszyc lub całkowicie wyeliminowac przykre skutki nietrzymania moczu. Podstawowe cwiczenie polega na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni otaczajacych cewke moczową, pochwę i odbytnicę.

Jak wykonac cwiczenie mięsni Kegla czyli cwiczenie mięsni dna miednicy?

Cwiczenie mięśni dna miednicy, polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięsni okolic pochwy i krocza. Cwiczenie to jest niezauważalne dla otoczenia i można je wykonywac w każdym miejscu w pozycji siedzącej lub stojacej, np. podczas ogladania telewizji, stania w kolejce czy czekania na zielone światło w czasie jazdy samochodem.

Bardzo ważne:

Pamietajmy aby cwiczenie wykonywac regularnie, co najmniej trzy razy dziennie przez co najmniej 3 miesiące. Dopiero po takim okresie można oczekiwac poprawy.

Pierwszy etap cwiczen:

Nauka napinania właściwych partii mięsni: Siedząc z lekko rozsunietymi kolanami należy wyobrazic sobie że w trakcie oddawania moczu próbujemy zatrzymac strumień moczu. Mięśnie napinane w tym celu są tymi, które należy cwiczyc.

Kiedy już wiadomo o które mięśnie chodzi, nalezy położyc się na plecach lub stanąc w rozkroku, a następnie napiąc tę grupę mięśni, policzyc do pięciu i powoli je rozluźnic. po chwilowym odpoczynku cwiczenie należy powtórzyc. Nalezy przy tym pamiętac o regularnym oddechu – nie wstrzymujmy oddechu!

Na początek można zrobic serię pięciu skurczów i rozkurczów i powtarzac je trzy razy dziennie. Po tygodniu można zwiększyc liczbę skurczów do 10-15 i wykonywac codziennie po kilka serii. Można też zmodyfikowac cwiczenia, przykladowo wydłużac skurcz do 10 sekund lub napinając i rozluźniając mięsnie tak szybko jak to możliwe. Ważne, by cwiczyc regularnie i jak najczęściej.

Cwiczenia Kegla sa bardzo skuteczne, ale muszą byc wykonywane prawidłowo i systematycznie. Zaleca się wykonywanie cwiczeń trzy razy dziennie przez minimum 5-10 minut przez co najmniej trzy miesiące.

Aby cwiczyc prawidłowo należy pamiętac:

1 napinac mięśnie dna miednicy ale bez napinania pośladków i brzucha

2 unikac cwiczeń podczas oddawania moczu, bo utrudnia to opróżnianie pęcherza, co może z kolei wywołac infekcję

3 normalnie oddychac, czyli nie wstrzymywac oddechu w czasie cwiczeń

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ