Hemoroidy – objawy, przyczyny oraz jak leczyc hemoroidy?



Hemoroidy zaliczamy do schorzeń proktologicznych, swoja drogą hemoroidy to jedno z najczęściej występujących schorzeń.

Stwierdzono że na hemoroidy może chorowac od 30 % do 50% populacji. Hemoroidy to schorzenie którego częstotliwośc występowania zwiększa się z wiekiem.

Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Według źródeł medycznych powstawanie hemoroidów wiąże się z przewlekłymi zaparciami, na powstawanie hemoroidów mogą miec też wpływ czynniki genetyczne czy też siedzący tryb pracy, ale też może to byc zła dieta, chociażby niedobór włókna roślinnego inaczej błonnika.

Hemoroidy to częśc odbytu kazdego człowieka, dopiero w momencie powiększania się hemoroidów prowadzi  do ujawnienia choroby. Możemy wyróżnic dwa rodzaje hemoroidów: sa to hemoroidy wewnetrzne i hemoroidy zewnetrzne.

Hemoroidy wewnętrzne umiejscowione są w dolnej części prostnicy, natomiast hemoroidy zewnętrzne znajdują się pod skórą otaczającą odbyt.

Hemoroidy wewnętrzne, mogą powodowac krwawienia, można zauważyc wtedy plamki czerwone na papierze toaletowym, hemoroidy wewnetrzne są zwykle niebolesne. Hemoroidy wewnetrzne mogą jednak wypadac poza odbyt, na hemoroidzie może znajdowac się (gromadzic się)resztki kału czego następstwem jest świąd jaki będzie nam towarzyszył.

Natomisat hemoroidy zewnętrzne sa bardziej nam doskierają  niż hemoroidy wewnętrzne, ponieważ podrażniają leżącą nad hemoroidami skórę, dodatkowo w hemoroidach zewnętrznych może dochodzic do zakrzepu i wtedy wystepuje dotkliwy ból,



Jakie są objawy choroby hemoroidalnej, potocznie hemoroidów?

Choroba hemoroidalna  w sowoje początkowej fazie jest leczona zachowawczo, są to medykamenty w postaci czopków, mogą to też byc maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Wymienione medykament oczywiście nie usuwają problemu tzn nie likwiduja choroby jednakże w dużym stopniu zmniejszają objawy jakie nam doskierają z tego powodu. Choroba hemoroidalna w ten sposób rozwija się nadal i może to trwac wiele, wiele lat.

 

Do najczęstszych objawów jakie towarzyszą przy hemoroidach to: uczucie niecałkowitego opróżnienia, mogą występowac niewielkie krwawienia podczas oddawania stolca, krew możemy zauważyc na papierze toaletowym, może występowac świąd i pieczenie w okolicach odbytu, w przypadku już bardziej zaawansowanego stadium choroby hemoroidalne mogą wypadac hemoroidy na zewnątrz, może występowac śluz w okolicach odbytu, możemy odczuwac ból oraz dyskomfort w okolicach odbytu.

Rozpoznanie choroby hemoroidalnej:

Rozpoznanie choroby hermoidalnej w przypadku hemoroidów zewnętrznych, nie jest trudne ponieważ są one widoczne, jesli chodzi o zidentyfikowanie hemoroidów wewnętrznych, lekarz podczas badania może zbadac odbyt palcem, może też zbadac kanał odbytniczy przez anoskop, w celu sprawdzenia krwawienia.

Hemoroidy możemy także podzielic na stopień ich zaawansowania: hemoroidy 1-ego stopnia nie wystają z dobytnicy, moga byc krwawiace lub nie krwawiace, hemoroidy 2-ego stopnia wystaja podczas wypróżniania po czym same się chowają, hemoroidy 3-ego stopnia wystają poza odbyt i trzeba je ręcznie doprowadzac do tak zwanej “normalnej pozycji” i na sam koniec mamy hemoroidy 4-ego stopnia czyli hemoroidy które nie da się ręcznie cofnąc i potrzebna jest interwencja chirurgiczna, hemoroidy 4-ego stopnia może powodowac chociażby nietrzymanie moczu ( zobacz wszystko o nietrzymaniu moczu ).

Jak leczyc oraz jakie sa metody usuwania hemoroidów?

Gdy choroba hemoroidalna zostanie już zdiagnozowana przez lekarza, następuje odpowiednie podjęcie leczenie adekwatne do stopnia rozwoju choroby.

Jedną z metod w leczeniu choroby hemoroidalnej jest metoda zachowawcza, w skład której wchodzą poniższe metody:

– metoda zachowawcza, polega ona na zaaplikowaniu różnego rodzaju maści, czopków czy tez kremów przeciwbakteryjnych i przeciwbólowych,

– może to byc także leczenie dietetyczne, tzn oparte na odpowiedniej diecie, tak jak wczesniej wspominaliśmy bogatej w błonnik, który w bardzo dużym stopniu wpływa na przemiane materii i właściwie oróżnianie się.

— metoda naturalna np. nasiadówka, czyli moczenie posladków w ciepłej w wodzie po każdym wypróznianiu się.

Wymienione metody leczenie choroby hemoroidalne stosuję się w przypadku hemoroidów 1 i 2-ego stopnia.

Innymi metodami leczenia lub usuwania hemoroidów moga byc:

Gumkowanie, inaczej zwana metodą Barrona, tą metodę stosuję się przy leczenieu hemoroidów 2 i 3-ego stopnia. Metoda Barrona polega na zakładaniu gumowego pierścienia na hemoroid, pierścień odcina dopływ krwi do hemoroidu, czego następstwem jest iż guzek obumiera o poczym po około 10 dniach odpada.

Metoda Morinagi czyli  DGHAL – metoda ta opiera się na odnalezieniu naczyń tetniczych a nastepnie odcięciu przepływu krwi w tetnicach hemoroidalnych, zabieh ten wykouje się przy użyciu sondy USG. Polega to na założeniu szwów na tetnice, szwy są samowchłanialne. Sam zabieg wykounje się bez użycia znieczulenia ponieważ jest praktycznie bezbolesny, używa się jedynie żelu.

Metoda Krioterapia – metoda ta polega na zamrażaniu hemoroidów ( zabieg wykonuje się przy hemoroidach 1 i 2-ego stopnia). Zabieg polega na zamrażaniu ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu, następuje wtedy niedokrweinie hemoroidu, czego nastepwstem jest martwica guzka.

Po zabiegu krioterapii możemy odczuwac ból, może także przy tym towarzyszyc  wydzielina z odbytu o nieprzyjemnej woni.

Chirurgiczna metoda usuwania hemoridów, tą metodę stosuję się przy hemoroidach 4-ego stopnia, gdy wszystkie inne metody okazały sie nieskuteczne. Polega na wycięciu hemoridów, jak wskazują statystyki do tej metody kwalifikuje sie około 10%-15% chorych na chorobę hemoroidalną.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ