Aromaterapia, leczenie zapachami.Aromaterapia to nic innego jak leczenie zapachami.Rośliny wytwarzają mase substancji lotnych, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm.

Poprzez wdychanie olejków eterycznych podczas Aromaterapii, możemy w ten sposób wspomagac kurację antybiotykową. Poddawanie się Aromaterapii ma służyc w poprawieniu kondycji zdrowotnej oraz przywróceniu równowagi a co za tym idzie pobudzenie naturalnych sił odpornościowych.

modanaurode.pl - rosliny stosowane w aromaterapi
modanaurode.pl - Balsamowiec Mirra - Commiphora Myrrha
modanaurode.pl - Drzewo Herbaciane - Melaleuca alternifolia
modanaurode.pl - Bazylia Pospolita - Ocimum basilicium
modanaurode.pl - Eukaliptus Gałkowy - Eucalyptus globosus
modanaurode.pl - Bylica Estragon - Artemisia dracunculas
modanaurode.pl - Eukaliptus o zapachu cytrynowym - Eucalyptus citriodora
modanaurode.pl - Cynamonowiec Kamforowy - Cinnamomum camphora
modanaurode.pl - Ja?min Wielokwiatowy - Jasminium grandiflorum
modanaurode.pl - Cyprys Włoski - Cupressus sempervrens
modanaurode.pl - Kadzidłowiec - Boswellia carteri
modanaurode.pl - Cytryna Zwyczajna - Citrus limon
modanaurode.pl - Kananga Pachnšca - Cananga odorata
modanaurode.pl - Rumianek - Matricarnia recutita
modanaurode.pl - Lawenda Wšskolistna - Lavendula angustifolia
modanaurode.pl - Sosna Pospolita - Pinus sylvestris
modanaurode.pl - Mieta Pieprzowa - Mentha piperita
modanaurode.pl - Tymianek Pospolity - Thymus vulgaris
modanaurode.pl - Pelargonia - Pelargonium graveolens
modanaurode.pl - Wawrzyn szlachetny - Laurus nobilus
modanaurode.pl - Pomarańcza Bergamota - Citrus bergamia 

modanaurode.pl - aromaterapia leczenie zapachami

 

modanaurode.pl - Balsamowiec Mirra - Commiphora Myrrha

Właściwości i działanie:

Roślina wydziela złotożółtą żywicę zwaną mirrą, którą uzyskuje się przez nacinanie pnia krzewów występujących na Bliskim. W dawnych czasach mirra była ważnym składnikiem perfum,balsamów i kadzideł. Obecnie mirre dodaję się jako środek zapachowych do wielu produktów spozywczych, napojów oraz past do żebów. w aromaterapi ceni się jako środek ułatwiajacy gojenie się ran, ze względy na właściwości przeciwgrzybiczne i antyseptyczne. Mirra jest tez bardzo skuteczne w leczeniu choróbgardła, dziąseł oraz owrzodzeń jamy ustnej.

Preparaty:

Mirra jest dostepna w postaci olejku, nalewki oraz w postaci sproszkowanej

Płukanie gardła i jamy ustnej:

dodajemy 1 kroplę mirry i 1 kroplę mięty pieprzowej do 1/2 szklanki wody. Nie połykamy płynu.

Ostrzeżenia:

Nalezy unikac stosowania mirry w okresie ciąży. Nie wolno stosowac mirry doustnie, może bowiem wywołac podrażnienia nerek. Lek należy kupowac z pewnego źródła , ponieważ skład preparatów jest fałszowany i sprzedawane są z dodatkiem amoniaku.

Zatosowanie:

Wypryski lub inne choroby skóry, grzybica skóry wywoływana przez dermatofity, grzybica międzypalcowa u sportowców, zapalenia stawów, zapalenia oskrzeli, owrzodzenia jamy ustnej i chorób dziąseł, bóle gardła,przeziębienia i kaszel, biegunka, kandydioza, plesniawki pochwy.

modanaurode.pl - Bazylia Pospolita - Ocimum basilicium

Właściwości i działanie:

To powszechnie znane zioło ma ciemnozielone liście, które po rozgnieceniu wydzielają bardzo silnyaromat. U podstawy uszypułowanych liści skupiają się białe kwiaty. Bazylia nosi równiez miano królewskiego zioła, ponieważ nazwa jej pochodzi od łacińskiego słowa “basilicum” czyli królewski.

Preparaty:

Z wierzchołków kwiatów, kiełków i liści descyluje się bezbarwny lub żółty olejek, o bardzo silnej woni, przypominającej zapach traganka. Bazylia jest ziołem dodawanym do potraw, ponieważ poprawia trawienie. Służy także jako środek przeciwskurczowy i tonizujący układ nerwowy. Ma także zastosowanie przeciwdepresyjne, pomaga w koncentracji i bywa skuteczna w bólach migrenowych.

Masaże:

wymieszac 10-15 kropli olejku z bazylii z 2 łyżkami stołowymi żelu aloesowego lub nośnika olejowego. Stosujemy podczas masowania bolących stawów lub mięśni.

Ostrzeżenia:

Kobiety w ciąży nie powinny stosowac bazylii.

Zatosowanie:

Dolegliwości związane z manopauzą, niepokój i stres, zmęczenie psychiczne i fizyczne, przeziębienia i grypa, katar sienny, ukąszenia owadów, bóle mięśni, reumatyzm, bolesne miesiączkowanie, zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok.

modanaurode.pl - Bylica Estragon - Artemisia dracunculas

Właściwości i działanie:

Charakteryzuje się wąskimi jasnozielonymi liścmi i drobnymi kwiatami, które nie wytwarzaja nasion. W okresie średniowiecza stosowano go jako odtrutkę w przypadkach ukąszeń jadowitych węży i owadów oraz przy pogryzieniach przez wściekłe psy. Stosowany także w walce z dżumą. Olejek estragonowy jest bezbarwny o zpachu podobnym do anyżku. Estragon ma właściwości przeciwskurczowe, moczopędne, pobudzające i oczyszczajace.

Preparaty:

Olejek aromatyczny otrzymuje się przez destylację liści. Liście suszone nie zachowują leczniczych właściwości świeżej rośliny. Najlepszym sposobem przechowywania estragonu jest umieszczenieświezych liści w butelce białego octu winnego. Po okresie 2 tygodni ocet jest gotowy do użycia.

Ostrzeżenia:

Niektórzy specjaliści w dziedzinie aromaterapii uważają estragon za roślinę o słabym działaniu toksycznym, a nawet może on miec właściwości rakotwórcze. NIe nalezy go stosowac w czasie ciąży.

Zatosowanie:

Dolegliwości menstruacyjne i menopauzalne, zaburzenia żołądkowe, czkawka, utrata łaknienia, niestrawnośc i gazy, wstrząs, niepokój i stres.

modanaurode.pl - Cynamonowiec Kamforowy - Cinnamomum camphora

Właściwości i działanie:

Jest to roslina aromatyczna spokrewniona z drzewami cynamonowymi i senesowymi. Rośnie długo osiągając zaawansowany wiek, ma białe kwiaty, z których powstają później czerwone jagody.Kamfora biala może byc stosowana jako środek pobudzający, moczopędny i wykrztusny. Pozostałe frakcje są bardzo toksyczne i znalazły zastosowanie w przemyśle. Kamfora ma ostry charakterystyczny zapach.

Preparaty:

Olejek kamforowy można zastosowac na skórę jedynie po uprzednim rozcieńczeniu. Musimy rozpuścic 2-4 kropli olejku kamforowego w 2 łyżkach oleju roślinnego, orzechowego lub żelu aloesowego. Dopiero wówczas można zastosowac lek odpowiednio do dolegliwości. W przypadku stosowania olejku na wrażliwą powierzchnię ciała np. twarz, użyc jedynie 2 kropli olejku kamforowego.

Ostrzeżenia:

Olejek kamforrowy jest środkiem silnie działającym. Może byc szkodliwy dla osób chorujących na padaczkę, astmę lub alergię.

Zatosowanie:

Trądzik i inne schorzenia łojotokowe skóry, zapalenie stawów, bóle mięśni i stawów, choroby reumatyczne, urazy stawów ze skręceniem lub naciągnięciem, zapalenie oskrzeli, przeziebienie i grypa, gorączka.

modanaurode.pl - Cyprys Włoski - Cupressus sempervrens

Właściwości i działanie:

W aromaterapii olejek cyprysowy stosuje się do zahamowania utraty krwi, do wzmocnienia naczyń krwionośnych i układu moczowego, a tkże do zwalczania nadmiernej utraty płynów ustrojowych wywołanej biegunką, miesiączkami lub obfitymi potami. Olejku cyprysowego można też uzywac zewnetrznie do leczenia obrzeków nóg z powodu żylaków, do złagodzenia dolegliwości wywołanymi żylakami odbytu inaczej hemoroidy i innego rodzaju obrzękami.

Preparaty:

W aromaterapii stosuje się olejek pochodzący z igieł gałęzi i szyszek cyprysowych.

Ostrzeżenia:

Kobiety w ciąży i osoby z nadciśnieniem nie powinny używac olejku cyprysowego.

Zatosowanie:

Bezsennośc, żylaki,kaszel, zapalenie oskrzeli,astma oskrzelowa, bóle stawów, biegunki, nadmierne pocenie się.

modanaurode.pl - Cytryna Zwyczajna - Citrus limon

Właściwości i działanie:

Olejek cytrynowy zawarty jest w skórze owocu, natomiast sok z miąższu jest bogaty w w itaminy A, B , C. Właściwości lecznicze cytryny są zane na całym świecie. Olejek i sok znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym.

Preparaty:

Świezy olejek cytrynowym jest jasnożółty, czasami z odcieniem zielonkawym, w miare starzenia staje się metny i brązowawy. Olejek może byc stosowany na różne schorzenia skóry, choroby układu krążenia i o ddechowego.

Masaże:

W pzrypadku chorób układu krążenia zastosowac masaże z olejkiem cytrynowym na całą powierzchnię ciała. Należy zmieszac 66 kropli olejku cytrynowego z 4 łyżeczkami do herbaty olejku migdałowego aż do otrzymania substancji o dobrym poślizgu.

Ostrzeżenia:

Olejek cytrynowy nalezy zawsze rozcieńczyc przed użyciem i nei stosowac go na skórę na długo przed ekspozycją na słońcu.

Zatosowanie:

Lęki, depresja, ból głowy, bezsennośc, zapalenia gardła, zapalenia krtani, zapalenia oskrzeli, przeziębienia, grypa, nadciśnienie tętnicze, żylaki podudzi, pękanie drobnych naczyń krwionośnych, łupiez, wypryski,m łuszczyca, zespół napięcia przedmiesiączkowego, nieregularne miesiączki.

modanaurode.pl - Rumianek - Matricarnia recutita

Właściwości i działanie:

Z 3 radzajów rumianku najbardziej znaną i przebadaną pod względem medycznym rośliną jest rumianek zwany niemieckim stosowanym na całym świecie. Współcześni fitoterapeuci zidentyfikowali substancje występujące w olejku uzyskiwanym z kwiatów rumianku, które działają uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, łagodzą objawy ze strony przewodu pokarmowego i przyśpieszają proces gojenia.

Preparaty:

Rumienek jest dostępny w postaci herbaty, nalewki i olejku eterycznego oraz świeżych kwiatów.

Okłady rozgrzewajace:

Stosowac 3-4 razy dziennie na bolące mięśnie, bolesne obrzęknięte stawy, żylaki, oparzenia i powierzchowne zranienia.

Ostrzeżenia:

Uczelenie na rumianek występują rzadko. Jednak jeśli u pacjenta występowało uczulenie na inne rośliny z rodziny Asteracea np. astry, należy spodziewac się równiez możliwych reakcji alergicznych na rumianek z nasileniem objawów od kontaktowego zapalenia skóry aż do reakcji anafilaktycznych zagrażajacych życiu.

Zatosowanie:

Do stosowania wewnetrznego:. skurcze żołądka, gazy, nerwica żołądka, niestrawności, choroba wrzodowa, kolka, bóle miesiączkowe, bezsennośc, niepokój.

Do stosowania zewnętrznego:  obrzęk, bóle stawów, zapalenia skóry, oparzenia słoneczne, skaleczenia i otarcia, bóle przy ząbkowaniu, żylaki, bóle i stany zapalne oczu.

modanaurode.pl - Sosna Pospolita - Pinus sylvestris

Właściwości i działanie:

Igły pachnącej sosny szkockiej stosuje się do produkcji bezpiecznego, przydatnego sosnowego olejku leczniczego, któremu przypisuje się działanie wykrztusne i zmnięjszajace przekrwienie i obrzęk błon śluzowych. Olejek ten jest bezbarwny lub jasnożółty i wydziela silną balsamiczną i kamforową woń. Stosuje się go do w leczeniu dolegliwości płucnych i grypy i innych zakażeń wirusowych.

Preparaty:

Oelejk sosnowy można stosowac zewnętrznie, można tez go wdychac- ułatwia oddychanie i uspokaja nerwy.

Masaże:

Rozporowadzic 10-15 kropli olejku sosnowegoolejem roślinnym lub orzechowym albo żelem aloesowym. stosowanie olejku na skóre jest pomocne we wszystkich rodzajach dolegliwości stanowiących wskazanie do jego używania.

Ostrzeżenia:

Olejek sosnowy musi pochodzic z pewnego źródła. Łatwo jest go skazic terpertyną zmniejszającą jego skutecznośc.

Zatosowanie:

Stany niepokoju, depresja, stany napięcia nerwowego, zmiany skórne, zmiany reumatyczne i zwyrodnieniowe, zapalenia pęcherza i inne dolegliwości układu moczowego, zapalenia oskrzeli, choroby zatok, kaszel, zakażenia wirusowe, zapalenia płuc.

modanaurode.pl - Tymianek Pospolity - Thymus vulgaris

Właściwości i działanie:

Tymianek pospolity jest wiecznie zielonym półkrzewem pochodzacym z rejonu Morza Śródziemnego. Olejekk eteryczny tymianku ma zabarwienie białe, czasami czerwone lub brązowe, w zalezności od rodzaju tymianku. Tymianek działa przeciwskurczowo i poprawia trawienie.

Preparaty:

Tymiankowy olejek eteryczny jest produkowany z kwitnących, szczytowych i nie zdrewniałych pędów roślin.

Masaże:

10 kropli olejku tymiankowego, 5 kropli olejku eukaliptusowego i 2 krople olejku z kiełków pszenicy połaczyc z 1 łyżką oleju sojowego.

Ostrzeżenia:

Nalezy kupowac tymianek z pewnego źródła, unikajac produktów pochodzacych z Europy Wschodniej, ponieważ mogą one zawierac substancje radioaktywne- pozostałości po katastrofie w Czarnobylu. Nalezy unikac tymianku w czasie ciąży i przy nadciśnieniu. Nie wolno stosowac wewnętrznie olejku z tymianku. Połknięty olejek jest potencjalnie toksyczny i może spowodowac uszkodzenie nerek.

Zatosowanie:

Zapalenia gardła, kaszel, choroby skóry, zapalenia pęcherza moczowego, bóle stawów, bóle reumatyczne, biegunka, wzdęcia, depresja, astma, przeziębienie, grypa, bóle pleców, bóle karku i rwa kulszowa.

modanaurode.pl - Wawrzyn szlachetny - Laurus nobilus

Właściwości i działanie:

To wiecznie zielony krzew lub niewielkie drzewo, pochodzące z basenu Morza Śródziemnomorskiego. Jego liście są skórzaste, lancetowate, z wierzchu jaśniejsze. Jest to roślina dwupienna, kwiaty żeńskie i męskie wystepują na różnych roślinach. Olejekz dzrewa laurowego ma zielonkawożółtą barwe i silną korzenną woń. Wawrzyn działa wzmacniająco na cały organizm. Można go stosowac jako srodek antyseptyczny, moczopędny lub uspakajający, może byc równiez pomocny w usuwaniu gazów i zalegającej w oskrzelach wydzieliny.

Preparaty:

Olejek laurowy wytłacza sie z owoców wawrzynu.

Ostrzeżenia:

Kobity w ciąży nie powinny stosowac olejku laurowego, ze względu na narkotyczne właściwości wawrzynu należy go stsosowac w niewielkich ilościach.

Zatosowanie:

Zaburzenia trawienia, zaburzenia łaknienia, zapalenia oskrzeli, przeziębienie i goraczka, zapalenie migdałków, świerzb, wszawica, bóle reumatyczne, bóle mieśni i stawów,zapalenia stawów, powiększenie węzłów chłonnych.

modanaurode.pl - Pelargonia - Pelargonium graveolens

Właściwości i działanie:

Pelargonia jest środkiem wzmacniającym i przywracającym równowage hormonalną, może zmniejszac objawy napięcia przedmiesiączkowego. Pomaga też przezwyciężyc przemęczenie, jeżeli zostanie wmasowana w okolice skroni. Może byc także stosowana jako środek odstraszający owady. Związki aromatyczne tej rośliny są wykorzystywane do produkcji perfum.

Preparaty:

Olejek aromatyczny z pelargonii otrzymywany jest z liści i kwiatów roślin.

Stopa atlety:

Zmieszac 10 kropli oleku z pelargonii z 1 łyżką stołowa oleju sojowego i 3 kroplami oleju z kiełków pszenicy. Przechowywac w ciemnej butelce. Masowac stopę codziennie rano i wieczorem. Przed masażem zanurzyc stopę w gorącej wodzie  z solą i 5 kroplami olejku z pelargonii

Ostrzeżenia:

Nie wolno dopuścic do kontaktu olejku z pelragonii z oczami, nie należy zażywac olejku z pelargonii w czasie ciąży, wysokiej jakości olejek z pelargonii jest drogi, dlatego niektórzy sprzedaja olejek zanieczyszczony innymi gorszymi olejkami. Nalezy kupowac olejek z pelargonii w dobrych sprawdzonych sklepach.

Zatosowanie:

Małe rany i oparzenia, lęki i stresy, dolegliwości związane z menopauzą, dolegliwości miesiączkowe, stopa atlety, wypryski, półpasiec, zapalenia gardła, owrzodzenia jamy ustnej, ukoąszenia owadów i kleszczy, bóle głowy, żylaki odbyty-hemoroidy.

modanaurode.pl - Pomarańcza Bergamota - Citrus bergamia

Właściwości i działanie:

Olejek bergamoty może byc pomocny w gojeniu się ran, zakażeń skóry, jamy ustnej, dróg oddechowych i układu moczowego. Stosuje się również jak środek znieczulający, przeciwdepresyjny, lub rozkurczowy a także w zaburzeniach trawienia. Rozpylone opary olejku z bergamoty dezynfekuja pomieszczenia i likwidują bakterie przenoszone drogą powietrzną. stosowanie inhalacji z olejku przywraca równowage emocjonalną.

Preparaty:

Olejek bergamoty otzrymuje się ze skórki prawie dojrzałego owocu. Ma on kolor żółtozielony do szmaragdowego i słodki, owocowy, lekko korzenny zapach.

Płukanie gardła:

3 krople olejku wymieszac z 1/2 szklanki wody. NIE POŁYKAC!

Ostrzeżenia:

Bergamota może stopniowo wzmagac uczulenie na promienie słoneczne. Nie należy stosowac nierozcieńczonego olejku na skórę Unikac stosowania olejku przed planowanym opalaniem się na słońcu lub w solarium. Osobom majacym skłonności do raka skóry nie wolno stosowac olejku z bergamoty.

Zatosowanie:

Zakażenia jamy ustnej (płukanie), ból gardła (płukanie), zapalenia migdałków, wzdęcia (kąpiele i inhalacje), utrata łaknienia, zapalenia pęcherza moczowego (kąpiele i inhalacje), przeziębienia (kąpiele i inhalacje), grypa (kąpiele i inhalacje), goraczka (kąpiele i inhalacje), depresja (kąpiele i inhalacje), niepokój i stres (kąpiele i inhalacje)

modanaurode.pl - Drzewo Herbaciane - Melaleuca alternifolia

Właściwości i działanie:

Olejek z drzewa herbacianego zyskał sobie w ciagu ostatniego dwudziestolecia popularnośc jako składnik szamponów, płynów do mycia ust i olejków do masazu. Drzewo herbaciane stymuluje silnie układ immulogiczny, zwiększajac jego zdolnośc do walki z chorobami.Specjaliści w dziedzinie aromaterapii zalecają włączeniu olejku z drzewa herbacianego do apteczki pierwszej pomocy ze względu na jego działąnie antyseptyczne w stosunku do bakterii, grzybów i wirusów. Wywiera on łagodzący wpływ na skórę i błony śluzowe, a jego zapach odstrasza owady.

Preparaty:

Olejek z drzewa herbacianego destyluje się ze zmacerowanych liści i gałęzi drzewa.

Inhalacje:

W leczeniu chorób układu oddechowego dodac 6 kropli do miski wrzącej wody. Głowę i miskę owinąc ręcznikiem i wdychac wydzielająca się parę przez 5 minut.

Ostrzeżenia:

Odczyny skórne.

Zatosowanie:

Przeziebienia i grypa, angina (dodac 3krople olejku na 1/2 szklanki wody do płukania gardła), zapalenia oskrzeli, ropnie, trądzik, drobne oparzenia, skaleczenia, oparzenia, grzybica pochwy, zapalenie pochwy, zakażenia grzybiczne, opryszczka, ukaszenia owadów.

modanaurode.pl - Eukaliptus Gałkowy - Eucalyptus globosus

Właściwości i działanie:

Olejek jest produktem destylacji lisci i gałęzi. Ma silne właściwości antyseptyczne, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Działa wzmacniająco, ściągająco, przeciwbólowo. Ma zastosowanie nie tylko jako środek wykrztusny, ale takze odkażający i odstraszający owady.

Preparaty:

Olejek eukaliptusowy jest dostepny w postaci olejku eterycznego do inhalacji, maści na skóre i olejku do kąpieli.

Inhalacje:

Można zastosowac nawilżacz pokojowy lub wylac kilka kropli na powierzchnię reki i wdychac. w schorzeniach układu oddechowego dodac 6 kropli do garnka z wrzącą wodą i wdychac opary przez 5 minut.

Ostrzeżenia:

Nie wolno zażywac olejku eukaliptusowego do ustnie. Nawet połknięcie małej ilosci odpowiadającej małej łyżeczki może byc niebezpieczne.Jeżeli olejek dostanie się do organizmu może uszkodzic nerki.

Zatosowanie:

Goraczka, przeziebienia, grypa, kaszel, krosty, czyraki, bóle stawów i mięsni, rany i owrzodzenia.

modanaurode.pl - Eukaliptus o zapachu cytrynowym - Eucalyptus citriodora

Właściwości i działanie:

Olejek eukaliptusowy o zapachu cytrynowym działa uspakajająco, przeciw zapalnie, antyseptycznie. Jest tez dobrym dezodorantem.Niszczy bakterie, wirusy i grzyby. Olejek eukaliptusowy odstrasza owady

Preparaty do uzytku zewnętrznego:

W większości przypadków rozcieńczony olejek można wcierac bezpośrednio w chore miejsca. Rozcieńcza się go mieszając 10-15 kropli olejku z 2 łyzkami stołowymi żelu aloesowego lub innego nośnika np. oleju roślinnego lub olejku migdałowego. W leczeniu dolegliwości układu oddechowego smaruje się skórę klatki piersiowej.

Inhalacje:

Można zastosowac nawilżacz pokojowy lub wylac kilka kropli na powierzchnię reki i wdychac. w schorzeniach układu oddechowego dodac 6 kropli do garnka z wrzącą wodą i wdychac opary przez 5 minut.

Ostrzeżenia:

Nie nalezy stosowac olejku eukaliptusowego o smaku cytrynowym  wewnetrznie.

Zatosowanie:

Ukąszenia komarów i podrażnienia skóry, grzybica stóp, opryszczka, napięcia mięśni, stres, zapalenia krtani, przeziębienie i grypa, ból gardła.

modanaurode.pl - Ja?min Wielokwiatowy - Jasminium grandiflorum

Właściwości i działanie:

Olejek z jasminu wielokwiatowego ma słabe działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, antyseptyczne czy tez przeciwskurczowe jak i wykrztusne. Esencja jaśminowa ma ciemnopomarańczowe zabarwienie i silny kwiatowy zapach przypominający herbatę.

Preparaty do uzytku zewnętrznego:

Rozporowadzic 4 krople olejku z jasminu wielokwiatowego i 1 łyżkę stołowa oleju roślinnego lub orzechowego. Esencję jasminowa można używac jako perfum lub pokropic husteczkę i wdychac, można tez rozpylic w pokoju.

Ostrzeżenia:

W celu zapewnienia sobie produktu najwyższej jakości należy kupowac esencje jaśminową tylko z pewnego źródła. Niektórzy fitoterapeuci odradzają nakładanie esencji jaśminowej bezpośrednioo na skórę, poniewaz pozostałości rozpuszczalnika lub inne składniki mogą podrażniac skórę.

Zatosowanie:

Migrenowe bóle głowy, depresja, niepokój i stres, kaszel, zapalenia krtani, podrażniona lub sucha skóra, kurcze mięśni, nadwyrężenie mięśni, osłabiony popęd płciowy.

modanaurode.pl - Kadzidłowiec - Boswellia carteri

Właściwości i działanie:

Olejek z drzewa kadzidłowca jest bezbarwny lub lekko żółty i ma swiezt zapach, w którym rozpoznac można nuty charakterystyczne dla cytryny i kamfory. Obecnie z żywicy kadzidłowca otrzymuje się lek wspomagający regeneracje komórek oraz mający właściwości uspokajające i antyseptyczne. Działa on również przeciwzapalnie, ściągająco, wykrztuśnie i wspomaga też trawienie.

Preparaty:

Kadzidłowiec jest dostępny w postaci olejku aromatycznego oraz dla potrzeb ziołolecznictwa w postaci proszku lub sprasowanych bloczków. Aby zmniejszyc przekrwienie błony śluzowej układu oddechowego, stosowane ą inhalacje lub olejek w postaci lotionu, którym smaruje się okolice zatok, skronie oraz skóre za uszami.

Inhalacje:

6 kropli  olejku kadzidłowca dodac do naczynia z gorąca wodą. Nachylic się nad naczyniem, przykryc ręcznikiem i wdychac opary przez około 10 minut.

Ostrzeżenia:

NIe zaobserwowano.

Zatosowanie:

Astma, zapalenie oskrzeli, kaszel, niepokój, stres, przeziebienie,grypa, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne miesiączkowanie, dna moczanowa, zpalenie skóry, suchośc skóry, rozstępy skóry, blizny, zmarszczki.

modanaurode.pl - Kananga Pachnšca - Cananga odorata

Właściwości i działanie:

Kananga ma właściwości zarówno pobudzajace jak i uspokajajace. Olejek jest przezroczysty, bezbarwny , może też byc bursztynowy, ma słodki korzenny zapach i często znajduje zastosowanie do wyrobu mydeł pachnących lub perfum. W epoce Wiktorianskiej używano go do włosów, aby pobudzic ich wzrost. Dzisiejsze zastosowanie olejki kanangowego, jest różnorodne. Uważa się np. że olejek kanangowy reguluje akcje serca i może byc środkiem pomocniczym w leczeniu nadciśnienia.

Preparaty:

Olejek kanangowy destyluje się z kwiatów parą wodną. Można również ekstrahowac go za pomocą rozpuszczalnika i sprzedawac w postaci zagęszczonej.

Inhalacje:

Nalac kilka kropli olejku kanangowego na chusteczkę i wdychac. To samo działanie można uzyskac, rozpylając zapach w powietrzu.

Ostrzeżenia:

Należy kupowac olejek kanagowy tylko i wyłącznie z pewnego źródła, ponieważ może on byc zanieczyszczony masłem kakaowym.

Zatosowanie:

Trądzik, tłusta cera, depresja, bezsennośc, impotencja lub obniżone libido, niepokój i stres, wypadanie włosów, nadciśnienie tętnicze, malaria, dur brzuszny, zatrzymywanie płynów w organizmie (obrzęki)

modanaurode.pl - Lawenda Wšskolistna - Lavendula angustifolia

Właściwości i działanie:

Lawenda wąskolistna działa uspokajająco, łagodząco, przywraca równowagę organizmowi. Stosowana zewnętrznie, obniża wrażliwośc nerwów czuciowych, zmniejsza nasilenie bólu oraz dezynfekuje skórę.

Preparaty zewnetrznie:

Olejek z lawendy wąskolistnej stosuje się przy oparzeniach, bezpośrednio na oparzenie nakładamy gazę nasączoną olejkiem z lawendy. Przy bólach głowy nakładamy 2 krople olejku lawendowego na palce wskazujące i delikatnie nacieramy skronie. Olejek z lawendy wąskolistnej możemy także stosowac na małe ranki i zadrapania.

Inhalacje:

Bóle głowy, mięśni i stawów, przy tych dolegliwościach możemy stsosowac inhalację. W tym celu mozna używac nawilżacza powietrza, nalewając do niego pare kropli olejku lawendowego.

Ostrzeżenia:

NIe zaobserwowano.

Zatosowanie:

Ból głowy, depresje, stres, bezsennośc, bóle mięśni, bóle stawów, zaburzenia trawienia, nudności, stopa atlety, rozcięcia, rany skóry, oparzenia, udar słoneczny, trądzik, wypryski, zapalenia skóry.

modanaurode.pl - Mieta Pieprzowa - Mentha piperita

Właściwości i działanie:

Mięta pieprzowa działa przeciwbólowo, przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne i usmierza dolegliwości żołądkowe. W poczatkowej fazie działa ochładzająco, a następnie rozgrzewająco. Olejek mietowy jest bezbarwny, czasem lekko opalizującym lub zielonkawym płynem. Stosuje się go jako środek zapachowy, przyprawy kuchenne ale tez może byc skutecznym środkiem odstraszającym owady.

Preparaty:

Olejek eteryczny mietowy jest wydzieliną gruczołów olejowych znajdujących się po zewnętrznej stronie liści i kwiatów. Zbiera się kwitnące szczytowe części rosłiny wraz z liścmi i poddaje destylacji w celu uzyskania olejku.

Inhalacje:

Dodac kilka kropli olejku miętowego, do inhalatora lub nakropic na kawałek materiału i opary wdychac bezpośrednio nosem. W czasie inhalacji zamknąc oczy.

Ostrzeżenia:

NIe wolno zażywac mięty, jeżeli choruje się na padaczkę lub inne schorzenia neurologiczne.

Zatosowanie:

Niestrawnośc, nudności, bóle głowy, nerwobóle, bóle mięśni i stawów, bolesne miesiączkowanie, zapalenie oskrzeli, problemy z zatokami, wstrząs, bolesnośc stóp, wyczerpanie fizyczne i psychiczne.

ZOBACZ TAKŻE

Wyeliminuj swoje kompleksy i ciesz się sobą

Każdy z nas ma jakieś kompleksy, które są dla nas dosyć drażliwym tematem. Choć robimy wszystko, żeby je zataić przed…
CZYTAJ

Okolice oczu – jak je odmłodzić

Okolice oczu – jak je odmłodzić? Okolice oczu, najpiękniejsza najbardziej przyciągająca część twarzy, stwarza najwięcej problemów pielęgnacyjnych. Dlaczego tak się…
CZYTAJ

Kanapka z szarpaną wieprzowiną sous vide „Śniadanie farmera”

Kanapka z szarpaną wieprzowiną sous vide „Śniadanie farmera” Składniki (2 porcje) : 1 porcja wieprzowiny przygotowanej metodą sous vide -…
CZYTAJ

Szyja i dekolt bez zmarszczek

Podczas codziennej pielęgnacji często skupiamy się na twarzy, zapominając o skórze szyi i dekoltu, która jest niezwykle cienka i delikatna,…
CZYTAJ

Spodziewasz się dziecka? Nie zapominaj o kontrolach stomatologicznych

Spodziewasz się dziecka? Nie zapominaj o kontrolach stomatologicznych. Ciąża ma wpływ na cały organizm – zdrowie jamy ustnej nie jest…
CZYTAJ

Rola witaminy D w organizmie kobiety, mężczyzny oraz dzieci

Rola witaminy D w organizmie kobiety, mężczyzny oraz dziec- radzi położna Monika Wójcik, ambasadorka kampanii i konkursu „Położna na medal”.…
CZYTAJ

Jak trenować podczas miesiączki?

Kobiety podczas miesiączki rzadko mają ochotę na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Dolegliwości tj. bóle brzucha, pleców, głowy, niskie samopoczucie i zły…
CZYTAJ

Daktyle w diecie dzieci – jakie wartości mają te wspaniałe owoce

Daktyle w diecie dzieci – jakie wartości mają te wspaniałe owoce, jak je wykorzystać i od kiedy można podawać je…
CZYTAJ

Mini frittaty z salsą z awokado i wędzonego łososia

Mini dania na parze, czyli zdrowo i ze smakiem. W ostatnich latach dużą popularność zyskało pieczenie zarówno słodkości jak i…
CZYTAJ

Rak piersi – na czym polega nowoczesna profilaktyka?

Październik to miesiąc szczególnie poświęcony profilaktyce raka piersi. W całym kraju odbywają się bezpłatne badania, akcje promocyjne i informacyjne, które…
CZYTAJ

Zdrowa i piękna skóra, czyli jak łączyć zabiegi lecznicze i estetyczne

Skóra jest bardzo ważnym narządem ludzkiego ciała, pełniącym wiele funkcji. Jej kondycja często jest odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia: fizycznego i…
CZYTAJ

Kobiece nowotwory – co warto o nich wiedzieć?

Kobiece nowotwory - co warto o nich wiedzieć? Rak piersi i rak jajnika to jedne z najczęściej występujących nowotworów złośliwych…
CZYTAJ


ZDROWIE

VIEW ALL

Wyeliminuj swoje kompleksy i ciesz się sobą

Każdy z nas ma jakieś kompleksy, które są dla nas dosyć drażliwym…
CZYTAJ

Jak trenować podczas miesiączki?

Kobiety podczas miesiączki rzadko mają ochotę na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Dolegliwości tj.…
CZYTAJ

Rak piersi – na czym polega nowoczesna profilaktyka?

Październik to miesiąc szczególnie poświęcony profilaktyce raka piersi. W całym kraju odbywają…
CZYTAJ

Kobiece nowotwory – co warto o nich wiedzieć?

Kobiece nowotwory - co warto o nich wiedzieć? Rak piersi i rak…
CZYTAJ

W jakich sytuacjach Polacy sięgają na po okulary?

W jakich sytuacjach Polacy sięgają na po okulary? Wyniki najnowszego raportu. Według…
CZYTAJ