Barwnik koszenila inaczej barwnik E120 (karmin). Czy koszenila jest bezpieczna dla nas?



Koszenila to barwnik naturalny, pozyskiwany jest z sproszkowanych owadów (krewni mszyc) czyli czerwcami kaktusowymi. owady te żeruja na kaktusach w Meksyku.

Niegdyś koszelina służyła jako barwnik służący do barwienia tkanin, obecnie koszelina znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym dodawanym jako barwnik głównie do jogurtów.

Zacznijmy od początku, co to jest koszenila?:

Koszenila to nic innego jak ciemnoczerwony związek chemiczny ( kwas karminowy). Koszenila jest bardzo odporna na podwyższoną temeraturę oraz utlenianie się, dlatego tak świetnie sprawdza się w przemyśle spożywczym.

Tak jak wspominaliśmy już koszenilę czyli barwnik E120(karmin)  uzyskuje się z sproszkowanych owadów, zwanych czerwcami kaktusowymi z łac. Dactylopius coccus. Większośc ludzi nie jest świadoma jak powstaje koszenila, tzn iż wegetarianie i weganie nie powinni jeśc produktów zawierających ten barwnik, który wytwarzany jest z owadów. Dla ciekawości możemy podac iż aby uzyskac 1 kilogram barwnika koszenila musimy sproszkowac około 150 tysięcy owadów.



W celu uzyskania barwnika koszenila, musimy najpierw poddac obróbce termicznej owady. Owady zabijane są poprzez zanurzenie w wodzie lub przez działanie pary wodnej. Barwnik pozyskuje się głównie z odwłoków i jaj owadów ( nie brzmi to zachęcająco ani apetycznie, ale tak właśnie przebiega proces pozyskiwania koszenili).

Jakie zastosowanie ma barwnik koszenilii E120?:

Barwnik koszenilii znajduje głównie zastosowanie w przemyśle spożywczym, dodawany jest jako barwnik do różnego rodzaju napojów, galaretek, kisieli, do produktów mięsnych i głównie do jogurtów. (jogurty malinowe, wiśniowe, truskawkowe w celu nadania czerwonego odcienia).

Dletego osoby będzące wegetarianami lub weganami uczulamu aby zwracały uwage na skład jogurtów i na barwnik E120. Barwnik koszenilii ma też zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, służy jak barwnik  do produkcji różów, cieni, tuszów do rzęs oraz szamponów.

Jak donoszą badania, koszenila nie jest szkodliwym barwnikiem, może niekiedy wywoływac uczulenia alergiczne, może także nasilac katar sienny. Spożywanie produktów z zawartością barwnika koszenilii nie jest wskazane dla osób które cierpią na astmę oskrzelową oraz osoby które uczulone są na pochodne kwasu salicylowego.

W polsce koszenile uzyskuje się z odmiany czerwca polskiego. W XIX wieku barwnik ten był używany głównie w przemyśle tekstylnym ale i też w malarstwie jako służący barwnik. W obecnych czasach wielu producentów uzywa właśnie koszenilii, ponieważ wielu konsumentów woli naturalne barwniki niz barwniki syntetyczne.

Barwnik Koszenilii E120 bardzo często jest mylony z innym barwnikiem czerwienią koszelinową E124, czerwień koszelinowa jest syntetycznym barwnikiem azowym. Barwnik ten jest czynnikiem uwalniającym histaminę i niekiedy może nasilac objawy astmy.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ