Uczulenie dziecka na sierść



Ileż to dziecięcych dramatów zaczęło się od tego, że wyszło na jaw uczulenie dziecka na sierść psa czy kota? Ukochany zwierzak stał się nagle wrogiem numer jeden – nie sposób tulić kogoś, kto wzbudza w nas ataki kaszlu, kichania, duszności czy wysypkę na całym ciele.

Oczywiście tylko najcięższe  przypadki alergii mają tak gwałtowny przebieg. Jeśli w towarzystwie ukochanego futrzaka tylko kichamy i jesteśmy w stanie opanować ten stan stosownymi medykamentami, warto zastanowić się nad dalszym postępowaniem: jak koegzystować z domowym zwierzakiem – psem, kotem, świnką morską czy chomikiem – aby objawy uczulenia na sierść minimalizować i cieszyć się z obecności futrzastego domownika?

 

Nie rezygnuj z pupila

Zacznijmy od tego, że obecność domowego zwierzęcia ma wielkie walory socjalizacyjne. Dziecko od najmłodszych lat uczy się opiekować kimś słabszym, dostaje od rodziców jasny komunikat: nie jesteś sam na świecie, zawsze obok jest ktoś, o kogo trzeba dbać – karmić, poić, wyprowadzać na spacer, zmieniać ściółkę. Nawet jeśli dziecko jest zbyt małe aby wykonywać te czynności samodzielnie, współuczestniczy w domowych rytuałach i przyzwyczaja się do nich. Łagodne uczulenie na sierść u dziecka nie powinno być bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabaw ze zwierzęciem.

 



Myj ręce, pierz ubrania

 

Częsty kontakt ze zwierzakiem skutkuje zanieczyszczeniem odzieży sierścią. Warto więc zwracać dziecku uwagę nie tylko na fakt, że po każdej zabawie z psem czy kotem trzeba umyć ręce; że kocią kuwetę czy klatkę chomika najlepiej sprzątać w gumowych rękawiczkach a potem, oczywiście, woda, mydło i szorowanie rąk, ale także na to, że warto co dnia zmieniać ubranie i prać je w odpowiednim proszku.

Uczulenie na sierść u dziecka bywa kłopotliwe, ale nie jest niemożliwe do opanowania. Warto zadać sobie trud, żeby pogodzić dodatkowe czynności związane z opanowaniem alergii z naszym codziennym życiem ze zwierzątkiem domowym. W końcu przez całe życie nasze dziecko natrafiać będzie na rozmaite kłopoty, których ani obejść, ani przeskoczyć – trzeba się będzie z nimi zmierzyć i znaleźć konstruktywne rozwiązanie.

Więcej informacji o tym jak radzić sobie z uczuleniem dziecka znajdziesz na stronie http://www.lovela.pl/zwierzak-w-rodzinie-%E2%80%93-co-warto-wiedzie%C4%87.html

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ