Nawilżenie intymne – dlaczego warto walczyć z suchością pochwy?



Dyskomfort i uczucie „ściągnięcia” w okolicach intymnych po kąpieli to znak, iż śluzówka ścian pochwy jest niedostatecznie nawilżona. Suchość pochwy może być  odczuwalna także w innych okolicznościach, na przykład podczas zbliżenia z partnerem, które poprzedziła niezbyt długa gra wstępna, lub po miesiączce. Skąd bierze się ten objaw i jak można mu zaradzić?

Higiena intymna na 3+

Błędy higieniczne to częsta przyczyna suchości pochwy. Niekorzystny wpływ na stopień nawilżenia błon śluzowych okolic intymnych mają między innymi długie kąpiele w gorącej wodzie, podmywanie się zwykłym mydłem lub silnie działającymi, perfumowanymi płynami z dodatkiem detergentów i konserwantów, oraz ogólnie pojęty reżim higieniczny (mycie się kilka razy dziennie, płukanie pochwy w celu usunięcia bakterii i grzybów – tzw. irygacje, „odświeżanie” okolic intymnych z pomocą dezodorantów intymnych itp.).

Intensywne zabiegi myjące zamiast uchronić nas przed zakażeniami pochwy, paradoksalnie zwiększają ryzyko ich rozwoju, ponieważ przesuszają śluzówkę i osłabiają florę bakteryjną okolic intymnych. W rezultacie mniejsza niż dotychczas  liczba pałeczek kwasu mlekowego wytwarza niedostateczną ilość kwasu mlekowego, pochwa jest coraz bardziej sucha, a patogeny mają doskonałe warunki do namnażania się.

Zmiany hormonalne

Spadek liczby bakterii kwasu mlekowego i towarzyszące mu przesuszenie pochwy mogą mieć związek z wahaniem stężęnia hormonów żeńskich w okresie ciąży, połogu lub menopauzy. Zmiany hormonalne, powodujące uczucie suchości i dyskomfort, mają miejsce także podczas stosowania doustnej antykoncepcji oraz – w nieco mniejszym wymiarze – w przebiegu cyklu miesiączkowego.



Przebyte leczenie infekcji pochwy

Składniki leków zwalczających drobnoustroje odpowiedzialne za zakażenia układu moczowo-płciowego mogą podrażniać i przesuszać delikatną śluzówkę ścian pochwy, narażając tym samym kobietę na kolejne niedyspozycje intymne.

Jak zwalczać suchość i dyskomfort?

Przesuszenie pochwy może mieć różne przyczyny, ale rozwiązanie problemu jest nad wyraz proste:

  • Jeśli suchość ma swoje źródło w złych nawykach higienicznych, modyfikacja działań myjących i pielęgnacyjnych powinna znacząco poprawić komfort intymny. Na wstępie należy pozbyć się drażniących kosmetyków i stosować wyłącznie łagodne, hipoalergiczne produkty. Następnie wskazane jest ograniczenie częstotliwości mycia (wystarczy podmyć się dwa razy dziennie) i skrócenie czasu kąpieli, ewentualnie rezygnacja z wanny na rzecz szybkiego prysznica.
  • W przypadku zmian hormonalnych najlepszy efekt przyniesie wzmocnienie mechanizmów ochronnych, którymi dysponuje organizm. Pierwszy krok to przywrócenie właściwego, kwaśnego odczynu pochwy z pomocą dopochwowych globulek HydroVag®, które dostarczają kwas mlekowy, niezbędny do zachowania niskiego pH okolic intymnych. Dodatkową zaletą prepratu HydroVag® jest fakt, iż obecny w nim kwas hialuronowy doskonale nawilża śluzówkę ścian pochwy i tym samym niweluje problem jej przesuszenia.
  • Bezpieczny i skuteczny produkt dla kobiet HydroVag® poprawi stan nawilżenia okolic intymnych również wtedy, gdy suchość wynika z aplikowania preparatów leczniczych.

Właściwe nawilżenie intymne ma same zalety: gwarantuje komfort, chroni przed infekcjami i poprawia doznania seksualne obojga partnerów. Właśnie dlatego problem suchości pochwy warto rozwiązać możliwie szybko.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ