Jak zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciąże?



Relaks i regularne współżycie to najlepsze sposoby na poczęcie dziecka. Jeśli jednak już dość długo staracie się wraz z partnerem o dziecko, powinniście pamiętć o tym by odbywać stosunki w czasie, gdy twój organizm przechodzi owulację.

Co to jest owulacja?

Z owulacją mamy do czynienia wtedy, gdy jedna lub więcej komórek jajowych zostaje uwolnionych przez jeden z jajników. Jest to najbardziej płodny okres w całym cyklu menstruacyjnym. Każego miesiąca w jajnikach dojrzewa 15 do 20 komórek jajowych. Największa z nich zostaje wydalona na powierzchnię jajnika i przechodzi do jajowodu. Zwykle od przypadku zależy, który jajnik wydali komórkę jajową, owulacja bowiem nie występuje raz w jednym a raz w drugim jajniku.

Kiedy powinien odbyć się stosunek, jeśli chce się zajść w ciąże?

Okres płodny trwa tylko kilka dni w miesiącu około 14 dnia przy 28 dniowym cyklu. Uwolniona podczas owulacji komórka jajowa żyje tylko 24 godziny. Ale ponieważ plemniki żyją okoł 72 godzin, zapłodnienia może dojść nawet gdy stosunek nastąpił 2-3 dni przed jajeczkowaniem.

Podczas stosunku nie myśl jednak o terminach, gdyż przez to seks stanie się ciężkim obowiązkiem, który należy spełnić. NIestety osoby, które bezskutecznie starają się o dziecko, zaczynają często kojarzyć stosunki z doświadczonymi trudnościami z zajściem w ciąże przez partnerkę. Natomiast jeśli odbywa się stosunek regularnie co dwa, trzy dni, bez zaglądania do kalendarzyka nasienie będzie w odpowiednim miejscu podczas owulacji.

Większość par starających się o dziecko doczeka się ciąży w ciągu roku. Jeśli po roku starań wysiłki nadal nic nie przynoszą czyli upragnionej ciąży, należy sprawdzić, czy istnieje jakaś medyczna przeszkoda.

Jak poznać, kiedy przypada najbardziej płodny dzień?

W trakcie cyklu menstruacyjnego śluz wydzielany przez szyjkę macicy z każdym dniem zwiększa objętość oraz zmienia konsystencję, co odzwierciedla większy poziom estrogenów w organizmie. Gdy śluz jest przejrzysty, śliski oraz rozciągliwy – przez wiele kobiet porównywany do surowego białka jajka – masz dni płodne.



Śluz ten ma za zadanie chronić plemniki oraz pomóc plemnikom szybko przechodzić przez macicę do jajowodów. Około 20% kobiet wyczuwa aktywność jajników, a uczucie może przybierać postać od niewielkiej dolegliwości po silny ból. Niektóre kobiety okreslają to doznanie jako “jednostronny ból w podbrzusz”. Ból ten nazywa się z niemieckiego mittelschmerz może trwać od kilku minut do kilku godzin.

Jeśli raz w miesiącu odczuwasz specyficzny, podobny ból w tym samym miejscu i w tym samy mniej więcej czasie, sprawdź jak wygląda śluz szyjkowy. Dla wielu kobiet ból owulacyjny jest przydatną wskazówką.

Czy zmiana temperatury ciała sygnalizuje owulację?

Przez rozpoczęciem jajeczkowania temperatura ciała wzrasta od 0,5 do 1,6 stopnia. NIe sposób tego odczuć, ale można użyć termometru do pomiaru podstawowej porannej ciepłoty ciała. Wzrost temperatury spowodowany jest tym, że uwolnienie komórki jajowej stymuluje wytwarzanie progesteronu, hormonu podwyższającego ciepłotę ciała. Zatem jesteś najbardziej płodna na dwa, trzy dni przed wzrostem temperatury.

Na jakiej zasadzie działą zestaw do określania dni płodnych?

Dziaałąnie takiego zestawu polega na wykrywaniu gwałtownego wzrostu hormonu luteinizującego LH tuż przed owulacją. Za jego pomocą można przewidzieć kiedy dojdzie do jajeczkowania, na 24 lub 36 godzin wcześniej.

Niestety działanie tych zestawów nie jest wolne od błędu, ponieważ silniejszemu wydzielaniu LH może towaryszyć uwolnienie komórki jajowej lub nie. Co więcej, czasem fałszywy wzrost wydzielania LH następuje przed właściwym. Należy bardzo dokładnie przestrzegać instrukcji załączonej do zestawu. Jeśli masz 28 dniowy cykl menstruacyjny, zacznij posługiwać się testem w 11 dniu i używaj go przez 6 dni lub zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku dłuższego cyklu na przykład 35 dniowego, rozpocznij badanie w 14 dniu i kontynuuj prze 9 dni.

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ