Dieta kopenhaska



Dieta kopenhaska występuje pod różnymi nazwami. Ten sam jadłospis można znaleźć pod nazwą: dieta 13-dniowa, dieta Mayo czy dieta szwedzka.

 

Ogólnie rzecz ujmując, jest to ta sama dieta, uznawana przez specjalistów wręcz za głodówkę organizmu. Niewiele osób tak naprawdę wierzy w jej skuteczność – wydawałoby się, że w 13 dni nie można pozbyć się dużej ilości kilogramów. Cała tajemnica polega jednak na kaloryczności posiłków. Podczas gdy dorosły człowiek powinien każdego dnia dostarczać swojemu organizmowi minimum 1500 kalorii, w czasie stosowania diety kopenhaskiej dostarcza się ich jedynie 900.

Trzeba pamiętać, że każdy organizm będzie reagował inaczej na tego rodzaju dietę. Dla jednych może być ona zbyt wyczerpująca – zdarzają się nawet przypadki omdleń. Inni będą cieszyć się dobrym samopoczuciem a nawet zwiększeniem energii. Jedno jest pewne, dieta jest prawdziwą rewolucją dla organizmu a osoby, które są jej przeciwnikami wskazują, iż jest po prostu zbyt restrykcyjna.

Jadłospis jest bardzo skromny, wydzielone są nawet godziny przyjmowania posiłków. Śniadania powinno zjadać się pomiędzy godziną 8.00 a 9.00, obiad pomiędzy godzinami 12.00 a 14.00 a kolację nie później niż o 18.00.

W diecie spożywa się przede wszystkim chude mięso drobiowe, ryby, jajka, warzywa oraz niektóre owoce. Ważna jest też woda – należy wypijać każdego dnia co najmniej 1,5 litra. Można też pić zielona herbatę, czarną kawę z jedną kostką cukru. Zakazane są napoje alkoholowe oraz gazowane.

Plan żywieniowy podzielony jest na 7 części.

1 oraz 8 dnia, na śniadanie powinno się wypić jedynie kawę, na obiad 2 jajka, gotowany szpinak, część kalafiora i pomidor natomiast kolacją będzie befsztyk wołowy z sałatą skropioną cytryną.

Dzień 2 i 9 to kawa na śniadanie, befsztyk wołowy z sałatą i wybranym owocem na obiad i 5 plasterków szynki oraz jogurt naturalny na kolację.

Dzień 3 i 10 wyznacza jeszcze inne wyżywienie. Na śniadanie standardowo kawa a do niej grzanka, na obiad szpinak, pomidor i owoc a na kolację, 2 jajka, 5 plasterków szynki oraz sałata skropiona cytryną.

Dnia 4 oraz 11 na śniadanie wypija się kawę, na obiad zjada się jajko, startą marchew i serek wiejski a na kolację jogurt naturalny popity szklanka owocowego kompotu.

5-go i 12-go dnia na śniadanie należy zjeść startą marchew, na obiad gotowaną rybę a na kolację befsztyk wołowy z sałatą i brokułami.

Dzień 6 i 13 to kawa z grzanką na śniadanie, duszona pierś z kurczaka z sałatą na obiad oraz 2 jajka i marchew na kolację.

7-go dnia wypić należy zieloną herbatę na śniadanie, na obiad zjeść pierś z kurczaka oraz owoc. W tym dniu nie należy jeść kolacji.

Twórcy diety w takim wydaniu zapewniają, iż w ciągu 13 dni można zrzucić od 5 do nawet 20 kilogramów. Co ważne, ponieważ dieta jest bardzo wyczerpująca dla organizmu, nie można stosować jej częściej niż raz na 2 lata. Organizm jest przecież pozbawiany większości cennych minerałów i witamin. Niestety, warto też zauważyć, że dieta ta nie tylko nie należy do zdrowych, ale jest również mało skuteczna. Chociaż spadek wagi może być znaczący to tylko w krótkim okresie – bardzo szybko pojawia się bowiem efekt jo-jo.

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ