Dieta dla biegaczy – dieta dla biegających kobiet



Dieta biegających Pań, dążąc do doskonałości chwytamy się różnych sposobów. Najczęściej stajemy się aktywniejsi, jednocześnie poszukujemy cudownego panaceum, które zapewni nam życie w pełni sił i zdrowie do później starości.

Zwiększenie poziomu aktywności fizycznej wydaję się więc być doskonałym rozwiązaniem. I tak w rzeczywistości jest pod warunkiem, że wysiłek fizyczny  będzie poparty prawidłowymi nawykami żywieniowymi. I tutaj współczesna kobieta napotyka trudności, gdyż z wielu idealnych porad diet, musi wybrać te odpowiednie dla siebie.

Dieta Dukana, dieta Southbeach, dieta zgodna z grupa krwi, restrykcyjna dieta kopenhaska, czyli ostatnio modna dieta 5:2 to tylko niektóre z popularnych diet, które – nie właściwie stosowane – mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Konsekwencje monotonnej i ubogiej diety:

Współczesna aktywna kobieta najczęściej wybiera dietę wysokobiałkową, typu low-fat, low-card, która nie tylko ogranicza spożycie tłuszczu, ale także węglowodanów. Wiele aktywnych kobiet na hasło węglowodany czy tłuszcz dostaje gęsiej skórki. Boją się iż ich  idealne, wypracowana przez wielogodzinne ćwiczenia sylwetka, ulegnie zmianie, gdy wprowadzą do swojej diety węglowodany i tłuszcz.

Unikają więc węglowodanów jak ognia, a wybierają przede wszystkim produkty  oznaczone 0% tłuszczu, ograniczając się do otrąb, naturalnych jogurtów, różnego rodzajów serków typy light, drobiu, niektórych ryb oraz wybranych warzyw, nasion czy orzechów.

Taka monotonna dieta sprawia, że nie dostarczamy organizmowi  odpowiednich składników odżywczych.

Osoby aktywne fizycznie stanowią grupę, która wymaga specjalnego postępowania żywieniowego, potrzeby są zróżnicowane dla poszczególnych sportowców i zależą od: rodzaju uprawianego sportu, czasy trwania i intensywności treningu.

Dieta dla biegaczy

Przede wszystkim należy spożywać dzienne od 4 do 6 posiłków składających się z różnorodnych produktów spożywczych. Posiłki powinny być tak zbilansowane, aby w przynajmniej 3-4 porcje zawierały węglowodany – produkty zbożowe, makarony, ryż, kasze, owoce.

Białko będzie wówczas pochodziło z różnych źródeł, a więc nie tylko z produktów mlecznych i drobiu, ale również z ryb i czerwonego mięsa.

Najwięcej węglowodanów spośród warzyw, posiadają marchew, pietruszka i buraki.

W diecie wegan i diecie wegetarian koniecznie muszą się znaleźć warzywa strączkowe. Uzupełnienie diety stanowią warzywa czy różnego rodzaju, orzechy, pestki, nasiona i kiełki, które mogą być spożywane praktycznie we wszystkich posiłkach.

Tak zbilansowana dieta nie tylko jest zdrowa, ale przede wszystkim pozwoli czerpać jeszcze większe korzyści z prowadzonej aktywności fizycznej.



Produkty jakie należy spożywać po treningu:

Najlepszymi produktami przy diecie biegacza po treningu są, produkty kukurydziane, banany, ryż, marchew, buraki, wymienione produkty  najlepiej jest spożywać od 2 godzin do 5 godzin po treningu.

Jeśli chodzi o produkty w diecie  biegaczy po upływie co najmniej 5 godzin po treningu, to najlepiej naszą dietę uzupełnić o różnego rodzaju makarony, świeże soki owocowo – warzywne, nasiona roślin strączkowych np. fasole, kasze np. kasza gryczana, owoce.

Przykładowa dieta dla biegaczy:

Na śniadanie: 2 kanapki  ( najlepiej z ciemnego pieczywa  – grahamka ) może być z serem żółtym i warzywami. Możemy dodać sałatę, rzodkiewki i pomidora. Całość wynosi około 230 kalorii.

  • Na 2-gie śniadanie: możemy zrobić jajecznice z 2 jajek ( jak wiemy 1 jajko zawiera 10% zapotrzebowania dziennego białka), do jajecznicy może dodać drobno pokrojony szczypiorek, możemy także wkroić 1 pomidora. Całość około 250 kalorii.
  • Obiad: możemy zrobić spaghetii ze szpinakiem, ( dieta dla biegaczy powinna być bogata w węglowodany, czyli makaron będzie jak najbardziej wskazany).Wrzucamy na patelnię jedno opakowanie szpinaku, dodajemy 1 ząbek czosnku, dolewamy około 100 ml, mleka, możemy także dodać pół serka pleśniowego 200 gramowego, czyli 100 gramów serka, całość gotujemy, po czym z ugotowanym makaronem mieszamy. Całość około 350 kalorii.
  • Na podwieczorek: proponujemy sałatkę owocową, jak wiemy w diecie biegacza muszą być obecne owoce, bogate w witaminę C. Dlatego naszą propozycja jest sałatka z bananów, kiwi i pomarańczy. 2 banany kroimy w drobną kostkę, następnie 2 owoce kiwi także kroimy w drobną kostkę i dodajemy 1 pomarańczę rozdrobnioną w małe kawałki. Całość około 180 kalorii.
  • Na kolację: proponujemy filet z łososia, podsmażony na oliwie, do tego dodajemy ugotowane brokuły i marchew wraz z ugotowany zielonym groszkiem ( rośliny strączkowe są bardzo ważne w diecie biegacza ).Całość około 320 kalorii.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ